Wspólny projekt. Podrzeszowskie gminy wspólnie poprawiają transport publiczny

W 9 podrzeszowskich gminach, skupionych w Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, wystartował projekt, którego celem jest poprawa dostępu mieszkańców do komunikacji publicznej oraz zachęcenie do przesiadania się z samochodów do autobusów.

W ramach projektu zakupionych zostanie 54 niskoemisyjnych autobusów, powstaną dwa mosty na Wisłoku oraz parkingi, drogi i ścieżki rowerowe. Wartość inwestycji to ok. 129 mln zł. Wsparcie unijne osiągnęło blisko 89 mln zł.

Zastępca przewodniczącego Związku Gmin Sławomir Porada podkreślił, że to transport publiczny decyduje o mobilności mieszkańców, ich możliwościach dotarcia do miejsca pracy, szkoły, uczelni czy sklepu, skorzystania z oferty kulturalnej. Za jego rozwijaniem przemawia troska o środowisko i jakość życia. Więcej pasażerów w autobusach i pociągach, to mniej samochodów na drogach, mniej straconego czasu w ulicznych korkach i czystsze powietrze – argumentował.

W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na zakup nowych autobusów. Powstanie też nowe zaplecze techniczne do obsługi taboru w zajezdni autobusowej, w tym hala napraw i diagnostyki, automatyczna myjnia. Związek Gmin PKS wprowadzi system transportowy podobny do rzeszowskiego. „Oba zostaną zintegrowane w celu doprowadzenia do jednego, spójnego systemu, łączącego miasto z sąsiadującymi gminami. To jest warunek sine qua non funkcjonowania całego projektu” – podkreślił Porada.

W projekcie uczestniczą gminy: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2017-10-05 13:47

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.