Po nawałnicach. Premier Szydło: wszyscy poszkodowani otrzymają pomoc

Na najbliższym posiedzeniu rząd podsumuje przegląd systemu reagowania na sytuacje klęsk żywiołowych i podejmie decyzję, czy i jakie zmiany w nim wprowadzić - zapowiedziała premier Beata Szydło.

Podczas piątkowego posiedzenia sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze szefowa rządu zapewniła,
że wszystkie osoby, które ucierpiały w czwartkowych burzach, otrzymają pomoc. „W tej chwili będziemy tę pomoc uruchamiali dla wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani. Nikt nie zostanie pozostawiony sam" - powiedziała Szydło.

„Po wydarzeniach w sierpniu na Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem rząd podjął decyzję o przeglądzie wszystkich tych aktów prawnych, które dotyczą sytuacji klęskowych i kryzysowych. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stanął na czele zespołu, który taką analizę przeprowadził. Na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek, będzie podsumowanie prac zespołu i będziemy podejmowali decyzje o wprowadzeniu ewentualnie zmian i korekt w tych systemach" – wyjaśniła premier.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że ministerstwo uruchomiło specjalny fundusz klęskowy, z którego wypłacana będzie pomoc dla poszkodowanych w czwartkowych nawałnicach. „Wojewodowie przystępują teraz do usuwania skutków nawałnic i szacowania strat. Służby są przygotowane do niesienia pomocy. Podkreślam jednak, że skala zniszczeń, w porównaniu z sierpniowymi nawałnicami, jest dużo mniejsza” – dodał Błaszczak.

Szef resortu przekazał, że zobowiązał wojewodów do bezpośredniego kontaktu z poszkodowanymi samorządami. Zapowiedział, że wójtowie powołają komisje, które oszacują straty, następnie będą wnioskowali do wojewodów o pomoc finansową, a wojewodowie przekażą środki na konta gmin.

„To gminy, po wydaniu decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej, rozdysponują pieniądze do poszkodowanych. Rząd jest przygotowany na wypłatę pomocy” – zapewnił minister.

Błaszczak podkreślił, że poszkodowanym będzie wypłacana pomoc na takich samych zasadach, jak w przypadku sierpniowych nawałnic. Poszkodowane rodziny otrzymają w pierwszej kolejności pomoc finansową do 6 tys. zł. Jest to doraźny zasiłek, przeznaczony na najpilniejsze potrzeby i w jego przypadku nie ma konieczności przedstawiania rachunków. Natomiast na remont lub odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego przysługuje zasiłek do 200 tys. zł, a na budynek gospodarczy do 100 tys. zł.

Z informacji resortu wynika, że w burzach, które przeszły nad Polskę we wtorek zginęły dwie osoby, a 39 odniosło obrażenia. Nawałnicami najbardziej dotknięte zostało województwo lubuskie. Burze przeszły także przez województwa: wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie i zachodniopomorskie.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/ woj/

Opublikowano: 2017-10-06 15:14

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.