RegioStars 2017. Laureaci konkursu na najlepszy projekt współfinansowany przez UE

Projekty z Hiszpanii, Niemiec, Chorwacji, Finlandii oraz międzynarodowe przedsięwzięcie zwyciężyły w konkursie RegioStars, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące i innowacyjne inicjatywy regionalne współfinansowane ze środków unijnych funduszy spójności.

W Brukseli, w ramach XV Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, ogłoszono zwycięzców w pięciu kategoriach.

W dziedzinie edukacji wygrał chorwacki projekt „Promocja ekobiznesu wśród młodych rolników”. W kategorii mądre innowacje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw nagrodzone zostało międzynarodowe przedsięwzięcie „Bio Base”. Natomiast fińska inicjatywa „Niskoemisyjne służby publiczne” nagrodzona została w dziedzinie działań klimatycznych. W kategorii aktywizacja i wzmocnienie pozycji kobiet zwyciężył hiszpański projekt „Wsparcie ofiar przemocy na tle gender w wejściu na rynek pracy i integracji ze  społeczeństwem”. Niemieckie przedsięwzięcie „Inteligentna pomoc domowa” dostało nagrodę w dziedzinie rozwój cyfrowy miast.

Do finału konkursu zakwalifikowały się trzy polskie projekty, wśród nich małopolska inicjatywa „Podmiotowe finansowanie kształcenia”. Realizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zakłada wprowadzenie systemu bonów szkoleniowych dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.

Violetta Matejuk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie podkreśliła, że wyróżnienie w konkursie dodało jeszcze większej motywacji do pracy nad kolejnymi inicjatywami. „Nie spoczywamy na laurach, to wyróżnienie to potwierdzenie, że takie projekty mają sens, że to co zrobiliśmy jest użyteczne dla mieszkańców regionu. Dało nam też poczucie, że możemy podejmować się kolejnych projektów. Dało nam to też potwierdzenie, że jesteśmy top” – zaznaczyła.

Do finału konkursu dostał się również projekt „Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej”. W ramach MKA stworzony został system, w którym zintegrowane zostały Krakowska i Tarnowska Karta Miejska z usługami świadczonymi przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.

Kolejnym polskim finalistą został projekt „Platforma zintegrowanych usług publicznych w Olsztynie”. Przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę systemów informatycznych oraz wdrożenie nowych elektronicznych usług publicznych w administracji samorządowej w Olsztynie.

Do finału zakwalifikował się również międzynarodowy projekt, z udziałem Polski, Science Link – Baltic Sea Region. Zakłada on wzmocnienie współpracy badawczej w regionie Morza Bałtyckiego, poprzez włączenie w procesy naukowe małych i średnich przedsiębiorstw.

Z Brukseli: Mateusz Mikowski

mm/ woj/

Opublikowano: 2017-10-11 09:37

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.