MZK stawia na prąd. Zielona Góra kupi 47 w pełni elektrycznych autobusów niskopodłogowych

Zielona Góra rozstrzygnęła przetarg na dostawę 47 w pełni elektrycznych autobusów niskopodłogowych. Wartość kontraktu to 96,5 mln zł brutto.

10 października 2017 r. Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze  poinformował o wyborze oferty spółki Ursus Bus w największym przetargu w Europie na dostarczenie autobusów elektrycznych. Termin pierwszej dostawy przewidziano na 1 lipca 2018 r. Realizacja dostaw powinna nastąpić do 30 listopada 2018 r.

Autobusy, który zostaną dostarczone do Zielonej Góry, to w pełni elektryczne, 12-metrowe pojazdy napędzane wyłącznie energią elektryczną. W odróżnieniu od pojazdów spalinowych czy hybrydowych - które także wyposażone są w mały silnik diesla - elektrobus jest całkowicie zeroemisyjny. Oznacza to, że nie emituje żadnych spalin do atmosfery, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko.

Jak zapewnia producent autobusów podczas ruszania z przystanku wytwarzają one czterokrotnie mniej hałasu niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym.

W przetargu mogły brać udział firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowały zamówienia na minimum 15 pojazdów elektrycznych powyżej 7,5 t DMC, w tym jedno zamówienie na dostawę co najmniej siedmiu fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich.

Kluczowym kryterium wyboru oferty była cena (60% wagi), a kolejne punkty można było otrzymać za gwarancję, skrócenie terminu pierwszej dostawy autobusów, zużycie energii elektrycznej autobusu poniżej 1 kWh/km oraz monitorowanie ciśnienia w ogumieniu z pozycji kierowcy (po 10 proc. wagi).

mp/

Opublikowano: 2017-10-11 10:14

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.