Pogromcom Enigmy. Są pieniądze na Muzeum Enigmy w Poznaniu

W Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy. W poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podpisali umowę na dofinansowanie projektu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
 
Jak podał Urząd Marszałkowski, wart 15 mln projekt zakłada utworzenie interaktywnej stałej ekspozycji w dawnym Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. św. Marcin, gdzie do wybuchu drugiej wojny światowej zlokalizowana była filia Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Muzeum poświęcone będzie trójce wybitnych kryptologów, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu, którzy złamali zasadę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Zaplanowane w ramach projektu prace polegają na adaptacji wybranych pomieszczeń znajdujących się na I piętrze dawnego Collegium Historicum, zakupie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia muzeum (m.in. stanowisk ekspozycyjnych) oraz opracowanie i wdrożenie treści multimedialnych.

„Chcemy by było to miejsce, które obok promocji dzieła polskich kryptologów, służyć będzie przypomnieniu tradycji uniwersyteckich i historii naszego miasta, przyciągające ludzi w różnym wieku, w tym turystów i ożywiające przestrzeń ul. św. Marcin” – podkreślił Mariusz Wiśniewski.

Marszałek Woźniak przypomniał, że Muzeum Enigmy to inicjatywa samorządu województwa wielkopolskiego, konsekwentnie realizowana od 10 lat. "Dzisiejsze podpisanie umowy jest bardzo ważnym elementem tych działań, zwieńczeniem naszych rozmów z Miastem Poznań i starań o to, aby znaleźć godne miejsce dla nowoczesnego Muzeum Enigmy” – powiedział. Poinformował, że Zarząd Województwa Wielkopolskiego, doceniając wyjątkowy charakter projektu, przyznał ponad 10 mln dofinansowania w ramach trybu pozakonkursowego.
 
Wielkopolski samorząd, w ramach działań propagujących wiedzę o wybitnych polskich kryptologach, przygotował m.in. mobilną wystawę pt. „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, która miała 45 odsłon na 2 kontynentach i gościła w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie i USA. Prezentowana była m.in. w Bletchley Park – siedzibie muzeum mieszczącego się w dawnym supertajnym brytyjskim ośrodku dekryptażu, brukselskim muzeum wojskowym czy Muzeum Wojny w Ottawie.

woj/

Opublikowano: 2017-11-13 15:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.