Winny korupcji. B.prezydent Tarnowa skazany na 3 lata za korupcję

Były prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała skazany prawomocnie na trzy lata więzienia za korupcję i przyjęcie 70 tys. zł  łapówki - zdecydował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Tarnowie, rozpatrując apelację w jego sprawie. Sąd uznał, że wina byłego prezydenta jest udowodniona.

W wyniku apelacji obrońców tarnowski sąd zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Brzesku, który w pierwszej instancji skazał Ścigałę na pięć lat więzienia.

Jednocześnie sąd uniewinnił byłego prezydenta w wątku dotyczącym niedopełnienia obowiązków przy remoncie nawierzchni tarnowskich ulic. Z kolei do ponownego rozpoznania przekazał wątek dotyczący niedopełnienia obowiązków przy inwestycji związanej z ulicą Kryształową.

W akcie oskarżenia zarzucono Ścigale, że jesienią 2010 r. w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta miasta przyjął 70 tys. zł łapówki od firmy budowlanej w zamian za wydawanie przez miejskich urzędników korzystnych dla niej decyzji oraz uprzywilejowanie przy przetargach.

Kolejne dwa zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według prokuratorów chodziło o korzystne dla spółki budowlanej zmiany w dokumentacji Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich czy zmiany w specyfikacji przetargu na przebudowę ulic.

W lipcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Brzesku skazał b. prezydenta Tarnowa na 5 lat więzienia za korupcję i przyjęcie 70 tys. zł łapówki oraz przekroczenie uprawień. Orzekł także grzywnę 160 tys. zł i zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz innych podmiotach dysponujących mieniem publicznych na okres 10 lat. Dodatkowo nakazał mu naprawienie wyrządzonej miastu szkody w kwocie 295 tys. zł.

W apelacji od tego wyroku obrońcy i sam oskarżony podważali wiarygodność świadków i wnosili o uniewinnienie. Prokuratura domagała się utrzymania wyroku skazującego.

Ścigała przebywał w areszcie od 27 września 2013 r. do końca marca 2014 roku. Został zwolniony po wpłaceniu 450 tys. zł poręczenia majątkowego. Warunkiem odzyskania wolności był także zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w wykonywaniu czynności prezydenta Tarnowa. W ostatnich wyborach samorządowych b. prezydent miasta wybrany został tarnowskim radnym miejskim.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2017-11-13 15:58

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.