Rowerowy luksus. W Jaworznie powstaje rowerowa autostrada - bezkolizyjna i dwupasowa

Jaworzno buduje pierwszą w kraju autostradę dla rowerzystów, czyli bezkolizyjną, dwupasową trasę rowerową, całkowicie odseparowaną od ruchu samochodowego.

W Jaworznie to sami pasjonaci rowerów zaproponowali budowę velostrady, czy rodzaju autostrady dla rowerów, a następnie we współpracy z urzędnikami miejskimi opracowali koncepcję: szerokiej (złożonej z dwóch pasów, po jednym w każdym kierunku), oświetlonej trasy, całkowicie odseparowanej od ruchu samochodowego i wyposażonej w odrębny chodnik dla pieszych.

Jaworzniańska velostrada połączy dwie części miasta: Śródmieście z Podłężem i Osiedlem Stałym. Inwestycja jest realizowana przez miejski samorząd w ramach projektu „Miejskie Centrum Integracji Transportu”, które ma na celu integrowanie dróg rowerowych w Jaworznie.

Pierwszy odcinek tej unikatowej trasy dla rowerzystów jest już gotowy – wraz z tzw. rondem holenderskim. Kolejne właśnie powstają lub są już wyłaniani ich wykonawcy. Od lipca trwa budowa trzech obiektów inżynieryjnych, które umożliwią bezkolizyjny przejazd rowerzystów nad (lub pod) głównymi i najbardziej ruchliwymi miejskimi ulicami.

W Jaworznie od kilku lat systematycznie powstawały nowe odcinki dróg dla rowerów - przy okazji realizacji innych inwestycji drogowych. Ostatnio jednak władze miasta postanowiły te wszystkie odcinki połączyć w jedną sieć, oplatającą całe miasto. Powstająca velostrada jest częścią tego przedsięwzięcia.

jmk/

Źródło: UM Jaworzno


Opublikowano: 2017-11-13 16:43

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.