Można mieć czujnik. W konkursie Fundacji Aviva 150 czujników smogu

Od wtorku do 10 grudnia, na stronie www.wiemczymoddycham.pl każda osoba, gmina, szkoła, organizacja czy spóldzielnia mieszkaniowa może zgłosić miejsce, w którym ma zostać umieszczony zewnętrzny czujnik monitorujący jakość powietrza.

To jedna z odsłon akcji rozpoczętej przez firmę ubezpieczeniową Aviva. Czujniki otrzyma 100 lokalizacji z największą liczbą głosów. Po głosowaniu Fundacja Aviva wskaże kolejne 50 lokalizacji z puli zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski.

Ponadto od wtorku - który jest Dniem Czystego Powietrza - 150 czujników firmy Airly jest montowanych na placówkach Avivy. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.  

Kampania społeczno-edukacyjna „Wiem, czym oddycham” ma zwiększyć świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, lekarz, badacz wpływu smogu na zdrowie, cytowany w komunikacie Avivy, tłumaczy, że badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój wielu groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Jako społeczeństwo nie postrzegamy jednak smogu jako problemu realnie przekładającego się na nasze życie i zdrowie. Tymczasem liczba zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest około dziesięć razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków drogowych.
 
Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Normy zanieczyszczeń wyznaczone przez WHO w naszym kraju są przekraczane nawet dziesięciokrotnie. Wśród 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza 33 to polskie miasta.

woj/


Opublikowano: 2017-11-14 14:22

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.