Mieszkanie Plus. Strzegom przystępuje do pilotażu rządowego programu

W Strzegomiu o kształcie i rozmiarze inwestycji w ramach programu Mieszkanie+ będą współdecydować wyniki ankiet wypełnianych przez przyszłych lokatorów.

Strzegom to kolejna już gmina, która przystępuje do pilotażu rządowego programu Mieszkanie+, adresowanego do mniej zamożnych osób, których nie stać na kupno mieszkania na kredyt czy na budowę domu. Program zakłada budowę mieszkań na wynajem z czynszem niższym od rynkowego, z opcją przyszłego ich wykupienia przez lokatorów.

Strzegom zgłosił do Mieszkania+ kilka przylegających do siebie działek na jednej ulicy, o łącznej powierzchni 8,6 tys. metrów kwadratowych. Wszyscy zainteresowani otrzymaniem mieszkania w ramach tego projektu mają wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę.

- Pozwoli to nam na określenie skali zainteresowania mieszkańców gminy programem oraz opracowywanie najkorzystniejszej koncepcji wdrożenia programu, a także zaplanowanie kolejnych etapów jego realizacji – mówi Jarosław Smordowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej w strzegomskim urzędzie miasta.

Ankiety będą dostępne w budynku urzędu miasta, w siedzibie zarządcy nieruchomości gminnych, a także na stronie internetowej urzędu. Miasto będzie je zbierać do 30 listopada.

Przewidywany koszt budowy mieszkania w ramach – realizowanego przez państwową spółkę Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości - pilotażu programu Mieszkanie+ będzie się mieścił w przedziale od 2,5 tys. zł do 4 tys. zł za metr kwadratowy. Zainteresowane programem osoby mogą wybrać 2 jego warianty:

- Najem mieszkania – bez możliwości zostania jego właścicielem. Czynsz za taki lokal wyniesie od 10 do 20 zł/m2 miesięcznie. Zatem dla lokalu o powierzchni 40 m2 czynsz miesięczny wyniesie od 400 do 800 zł.

- Najem z opcją dojścia do własności. Najemcy, którzy wybiorą droższą opcję z możliwością dojścia do własności, po 30 latach wynajmowania mieszkania staną się jego właścicielami. Muszą jednak liczyć się z tym, że będą płacić czynsz wyższy o ok. 20 proc.

Do czynszu w obu wariantach doliczyć należy koszty eksploatacji oraz dostawy mediów.

jmk/

Źródło: UM Strzegom

Opublikowano: 2017-11-14 14:46

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.