Przedszkola za 0 zł. Suwałki premiują swych mieszkańców i podatników

Miasto Suwałki zniesie na początku 2018 r. opłaty za przeszkola - dla tych, którzy są zameldowani w tym mieście i płacą w nim podatek dochodowy.

Tacy rodzice będą płacili przedszkolu tylko za wyżywienie swych pociech. - To kolejny element polityki prorodzinnej naszego miasta – powiedział PAP prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Dotąd zwolnienie z opłat za samorządowe przedszkole (nie licząc wyżywienia) przysługiwało tam rodzicom trzylatków i czterolatków, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Od nowego roku kryterium wieku nie będzie brane pod uwagę, a zwolnienie z opłaty będzie dotyczyło tych rodziców, którzy są zameldowani w Suwałkach i odprowadzają w tym mieście podatek dochodowy.

- Jak wynika z bieżących analiz, skutki finansowe wprowadzenia takiej zmiany nie będą mocno obciążały budżetu miasta, które pod względem dochodów jest w dobrej kondycji – zapewnił Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk.

W 2017 r. miasto otrzymało z Ministerstwa Edukacji Narodowej 4,8 mln zł subwencji na utrzymanie przedszkoli. Dochody z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców wyniosą w tym roku ok. 750 tys. zł.
W Suwałkach jest prawie 1,5 tysiąca przedszkolaków. Magistrat nie informuje na razie, ilu rodziców będzie mogło skorzystać z nowego zwolnienia.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Opublikowano: 2017-11-14 16:34

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.