KR w Łodzi. W czerwcu woj. łódzkie odwiedzi delegacja Komitetu Regionów

W czerwcu woj. łódzkie odwiedzi delegacja Europejskiego Komitetu Regionów, aby przyjrzeć się przedsiębiorstwom funkcjonującym w gospodarce cyrkularnej, m.in. przetwórni drobiu.

Województwo łódzkie odwiedzi 12 przedstawicieli Komitetu Regionów, zasiadających w Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE). Dokładny termin spotkania zostanie ustalony w najbliższych tygodniach.

Jak wyjaśnił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, podczas dwudniowej wizyty członkowie delegacji Komitetu Regionów odwiedzą przedsiębiorstwa, które zagospodarowują odpady, a więc funkcjonują w gospodarce cyrkularnej (nazywanej również gospodarką o obiegu zamkniętym).

Delegacja odwiedzi m.in. przetwórnię drobiu, mleczarnię i masarnię, której odpady są zagospodarowywane przez biogazownię. „Nie ma tam odprowadzania ścieków czy wywozu surowców poubojowych do utylizacji (…). Wytwarza się też poboczne produkty, surowice, segreguje się tłuszcze, które wykorzystywane są np. w kosmetyce. Z pierza drobiowego tworzy się materiały izolacyjne, wykorzystywane w budownictwie” – tłumaczył marszałek.

W spotkaniach mają też uczestniczyć eksperci i przedsiębiorcy z woj. łódzkiego. Przy okazji wizyty członków KR władze regionu chcą bowiem pokazać, że inwestowanie w recykling jest opłacalne i nie wiąże się z „niewyobrażalnymi” nakładami, a koszty mogą się zwrócić, gdyż przedsiębiorstwa nie muszą płacić za utylizację odpadów czy energię. Równie ważne jest tworzenie klastrów, bo często jedna branża może być źródłem surowca dla innej.

„Będziemy chcieli uzgodnić obecność ekspertów i zaprosić na takie spotkania przedsiębiorców z różnych branż z woj. łódzkiego, bo traktujemy to jako pewne pokazywanie drogi, zachęcanie firm, aby zobaczyły możliwości recyklingu” – poinformował Stępień.

Spotkanie ma być też okazją do rozmowy o problemach odpadów w Polsce, szczególnie w kontekście uruchomienia środków unijnych i przyjęcia wojewódzkich planów gospodarki odpadami.

Stępień przypomniał, że 70-80 proc. odpadów w Polsce trafia na składowiska, tymczasem w Szwecji wskaźnik ten wynosi zaledwie 5 proc., stąd olbrzymie wyzwanie dla polskich regionów, wynikające z konieczności zagospodarowania strumienia odpadów.

„Europa Zachodnia patrzy na nas dzisiaj jak na Klondike (rzeka w Kanadzie kojarzona z +gorączką złota+ - PAP),  bo uważają, że na wysypiskach, które u nas przez lata powstały, jest ukrytych wiele ciekawych surowców, związków chemicznych. Tyle energii można z tego wyprodukować, że warto ten temat podjąć, tym bardziej, że technologie w tym obszarze rozwijają się  w bardzo szybkim tempie” – powiedział Stępień.

Województwo łódzkie podejmuje liczne inicjatywy związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, jest m.in. głównym organizatorem Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki w Łodzi.

kic/ woj/

Opublikowano: 2017-11-22 17:01

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.