Metody na smog. Kraków wprowadza następne rozwiązania chroniące przed zanieczyszczeniem powietrza

Oczyszczacze powietrza dla żłobków, tablice antysmogowe, „pyłochwytne” rośliny, nowe zasady dotyczące komunikacji miejskiej – to kolejne metody Krakowa na walkę ze smogiem.

Na zlecenie krakowskiego samorządu w trzech miejscach w stolicy Małopolski zostaną wkrótce zainstalowane i uruchomione elektroniczne tablice, pokazujące aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza w mieście. Będą na nich wyświetlane dane o średnim stężeniu pyłów z ośmiu stacji monitorujących jakość powietrza w Krakowie. Pierwsza z tych tablic już została zamontowana.

Od stycznia 2018 r. zmienią się też w Krakowie zasady wprowadzania darmowej komunikacji miejskiej w dniach występowania smogu. Teraz będzie ona wprowadzana z wyprzedzeniem – na podstawie codziennych, krótkoterminowych (dotyczących kolejnej doby) prognoz jakości powietrza, a nie dopiero wtedy, gdy smog już się pojawi.

Od niedawna miasto rozdaje osobom szczególnie narażonym na oddziaływanie smogu maseczki antysmogowe (w sumie ma ich rozdać 5 tysięcy). Są one dystrybuowane w wybranych krakowskich poradniach pulmonologicznych. Otrzymują je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich. Maski mają chronić przed smogiem, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem, pyłkami, alergenami, wirusami, bakteriami, pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2.5. Do wyboru są dwa modele: FAMILY (dla dorosłych) i KIDS (dla dzieci). Maski posiadają wymienny filtr z aktywnym węglem oraz zawór służący do wydychania powietrza.

To jednak nie wszystko, bo na początku 2018 r. ruszy program pilotażowy, w którego ramach miasto zakupi oczyszczacze (filtry) powietrza do 20 krakowskich żłobków. Urządzenia zostaną zamontowane w wybranych placówkach (takich, które są szczególnie narażone na oddziaływanie smogu) za zgodą rodziców. Jeśli podczas pilotażu okaże się, że w żłobkach z oczyszczaczami jakość powietrza uległa poprawie, to wtedy miasto zacznie montować je w kolejnych placówkach, a także w przedszkolach i szkołach. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 150 tys. złotych, a w przyszłym roku gmina przeznaczy na zakup tych urządzeń ok. 6 mln zł.

To nie jedyne antysmogowe działania dotyczące placówek edukacyjnych. W grudniu w ramach kampanii „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” miasto przekazało wszystkim krakowskim przedszkolom rośliny znane ze swoich „pyłochwytnych” właściwości (m.in. zielistka) i z pochłaniania zanieczyszczeń. Mają one tam oczyszczać powietrze, pełnić funkcję naturalnego filtra i uwrażliwić najmłodszych na problem zanieczyszczeń.

jmk/

Źródło: UM KrakówOpublikowano: 2017-12-28 10:00

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.