Deklaracja ministra. Kompetencje mają być decydujące przy wyborze komisarzy

„Kompetencje, a nie sympatie polityczne, będą kryterium wyboru komisarzy wyborczych” - zapewnił we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Gwarancją uczciwości wyborów ma być wpływ Państwowej Komisji Wyborczej na wybór komisarzy i szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Zgodnie z uchwaloną w grudniu 2017 r. przez Sejm zmianą Kodeksu wyborczego to minister spraw wewnętrznych i administracji ma przedstawiać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na 100 komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli PKW nie powoła ich w określonym czasie, minister będzie mógł sam „niezwłocznie” powołać zarówno komisarza, jak i nowego szefa KBW.

Do ustawy senatorowie zaproponowali poprawki, które zwiększają rolę PKW w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zgodnie z nimi w „przypadku uzasadnionych zastrzeżeń” zarówno wobec kandydatów na komisarzy wyborczych, jak i szefa KBW, PKW poinformuje o tym niezwłocznie ministra spraw wewnętrznych, który wskaże nowych kandydatów. Jedna z senackich poprawek zapewnia też Państwowej Komisji Wyborczej możliwość odwołania przez nią szefa KBW - w uzgodnieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

Teraz propozycjami Senatu ma się zająć Sejm.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, pytany we wtorek w radiowej Trójce, jakim kryteriami będzie się kierował przy wyborze komisarzy wyborczych, odpowiedział: „Kompetencjami tych ludzi, którzy obejmą te stanowiska. Nie sympatiami politycznymi. To muszą być niezależni urzędnicy, taka jest rola tych ludzi”.

Błaszczak dodał, że dotąd komisarzy wyborczych wybierał minister sprawiedliwości - spośród sędziów. „Dotychczas sędziowie czuwali nad tym procesem” – powiedział. Przekonywał, że nowe rozwiązanie, zakładające wpływ PKW na wybór komisarzy, będzie gwarancją uczciwości wyborów. Szef MSWiA argumentował też, że we Francji minister spraw wewnętrznych jest odpowiedzialny za przygotowanie „całego procesu wyborczego”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Opublikowano: 2018-01-02 14:32

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.