Kara niestraszna. Samorządy zapłacą kary za nieprzekazanie na czas wykazów gruntów do KZN

Większość samorządów nie przekazała w terminie wykazów gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości - poinformował w piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Dodał, że za każdy dzień zwłoki zapłacą 500 zł kary.

"Mimo zapisów ustawowych większość samorządów tych informacji nie przekazała" - powiedział Żuchowski w piątek na konferencji. "Pod koniec ubiegłego roku zwracałem się do wojewodów, o nałożenie sankcji mobilizujących, zgodnie z ustawą" - powiedział. Przypomniał, że to 500 zł za każdy dzień zwłoki, a termin płynie od 13 grudnia.

"Mamy trzy województwa, z których żadne samorządy nie przekazały informacji do Krajowego Zasobu Nieruchomości. To Świętokrzyskie, Śląskie i Opolskie, a z województwa podkarpackiego dane przekazał tylko jeden samorząd, podobnie jak Mazowieckiego" - dodał Żuchowski.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września 2017 r. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Zgodnie z przepisami w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa są zobowiązane przekazać informację o tych gruntach do KZN - jeśli to grunty w granicach administracyjnych miast. W przypadku terenów wiejskich, ten czas wynosi 180 dni. Później informację o tych gruntach będą weryfikować wojewodowie - oni mają na to 30 dni.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

kic/

Opublikowano: 2018-01-05 16:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.