Zespół bez ZNP. Związek zawiesił rozmowy z ministerstwem edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił udział w dalszych pracach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

„Wczoraj w godzinach popołudniowych poinformowaliśmy o tym minister edukacji Annę Zalewską” – powiedział na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Szef ZNP wyjaśnił, że Związek krytycznie ocenia dotychczasową formułę pracy Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty przy MEN. „Prowadzony podczas spotkań Zespołu dialog był pozorowany i nie doprowadził do wspólnych ustaleń w wielu ważnych dla pracowników oświaty kwestiach” – powiedział.

Według niego Anna Zalewska wykorzystuje spotkania z partnerami społecznymi do legitymizowania swoich decyzji, a nie uwzględnia zgłaszanych przez nich uwag.

„Oczekujemy, że ministerstwo przekaże nam harmonogram i proponowaną tematykę spotkań, by za chwilę nie okazało się, że bierzemy udział w Zespole, który wszystko akceptuje i na wszystkie propozycje Anny Zalewskiej się zgadza” – powiedział prezes ZNP. „Jednocześnie zapraszamy pozostałe związki zawodowe działające w oświacie na spotkanie 16 stycznia poza ministerstwem edukacji, w siedzibie ZNP, podczas którego razem wypracujemy stanowisko partnerów społecznych w kluczowych sprawach dla pracowników – wynagrodzeń nauczycieli i zatrudnienia” - dodał.

W środę, 10 stycznia zespół miał się zebrać po półrocznej przerwie. Spotkanie odwołała w ostatniej chwili Anna Zalewska, tłumacząc, że tego samego dnia będzie w Sejmie na posiedzeniu połączonych komisji edukacji i samorządu ws. „monitorowania wdrażania reformy”. Minister edukacji jednak nie pojawiła się 10 stycznia na posiedzeniu komisji w Sejmie.

Źródło: ZNP

aba/

Czytaj też: Jednym głosem. ZMP pisze do oświatowych związków zawdowych

Opublikowano: 2018-01-11 10:54

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.