Metro z dotacją. KE: Unia sfinansuje nowoczesną sieć transportu miejskiego w Warszawie m.in. metro

Komisja Europejska przyjęła w czwartek pakiet inwestycji w wysokości ponad 448 mln euro z Funduszu Spójności na finansowanie rozbudowy drugiej linii metra w Warszawie.

Jak poinformowano w komunikacie KE, chodzi o pięć nowych stacji z zachodu do północno-wschodniej części miasta, przez dzielnice: Wola, Bemowo i Targówek. Komisja podjęła również decyzję o zainwestowaniu ponad 127 milionów w rozwój linii tramwajowej na Ochocie, Mokotowie i Wilanowie.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cre?u podkreślła, że dzięki UE w Warszawie buduje się nowoczesne metro, z ogromną korzyścią dla mieszkańców, turystów i miejscowych przedsiębiorstw.

„Wszyscy oni odczują korzyści wynikające z wygodnego i czystego systemu szybkiego transportu, lepszej jakości powietrza w mieście oraz nowych możliwości gospodarczych w obsługiwanych przez metro dzielnicach” – zaznaczyła Cre?u.

Prace finansowane ze środków UE obejmują budowę prawie 6 kilometrów linii metra oraz zakup 17 nowych wagonów. Projekt powinien zostać ukończony pod koniec 2022 r.

Warszawskie metro składa się obecnie z dwóch linii. Druga linia została otwarta w 2015 r., przy wsparciu finansowym UE w wysokości 776 milionów euro. W styczniu 2017 r. UE zainwestowała również 432 mln euro w drugi etap prac na drugiej linii.

W odniesieniu do rozbudowy linii tramwajowej, UE sfinansuje zakup 50 pojazdów i budowę prawie 12 km linii łączącej południowo-wschodnią część miasta ze stacją Warszawa Zachodnia, ważnym węzłem komunikacyjnym.

kic/

Opublikowano: 2018-01-11 14:19

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.