Wojna o nazwy. Dekomunizacji ulic ciąg dalszy

Władze kilku dużych miast próbują zmienić nowe nazwy ulic, nadane przez wojewodę na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Zapowiadają, że będą o to walczyć w sądzie.

W czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Wcześniej ta ulica nosiła miano Armii Ludowej, ale władze Warszawy wbrew zapisom ustawy dekomunizacyjnej nie zmieniły tej nazwy i decyzję o jej nowej nazwie podjął wojewoda (podobna sytuacja miała miejsce w kilku innych miastach). Zmieniając ją na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Radni PO, którzy mają większość w Radzie Warszawy, wystąpili z inicjatywą zmiany tej nazwy, proponując Trasę Łazienkowską i przekonując, że zaproponowana przez nich nazwa jest „zwyczajowa, niekontrowersyjna”. Stąd uchwała rady w tej sprawie.

Według nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej, która weszła w życie 7 stycznia, na ponowną zmianę nazwy „zdekomunizowanej” ulicy będzie musiał zgodzić się wojewoda i Instytut Pamięci Narodowej. Warszawska PO zapowiada, że jeśli wojewoda i IPN nie zgodzą się na zmianę nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską, to wtedy będzie odwoływać się w tej sprawie do sądu.

Taką drogą chce pójść jeszcze kilka innych dużych miast. Władze Gdańska poinformowały w czwartek o swej decyzji, że złożą skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na zarządzenie zastępcze wojewody pomorskiego o zmianie nazw siedmiu ulic w związku z ustawą dekomunizacyjną. W środę taką decyzję – w sprawie trzech ulic - podjęła Rada Miasta Krakowa.

Z kolei we wtorek Rada Miasta Poznania zdecydowała, że zaskarży do sądu decyzję wojewody o zmianie nazwy ul. 23 Lutego na „Porucznik Janiny Lewandowskiej”, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Dlatego, że zdaniem większości poznańskich radnych stara nazwa ulicy upamiętnia zakończenie krwawych walk o Poznań a nie wkroczenie do miasta wojsk radzieckich.
 
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który nie zgadza się z decyzją wojewody o zmianie nazwy bulwaru prof. Stanisława Kulczyńskiego (pierwszego po II wojnie rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego) na „Profesorów Lwowskich”, zapowiedział we wtorek, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej. Nowelizacji, która utrudnia ponowną zmianę „zdekomunizowanych” przez wojewodów nazw ulic, uzależniając ją od zgody wojewody i IPN.

Władze miast nie zgadzające się na nadane przez wojewodów nowe nazwy ulic tłumaczą to m.in. tak, że ich patroni nie powinni podlegać dekomunizacji. Tego argumentu używają np. władze Wrocławia.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAPOpublikowano: 2018-01-11 17:07

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.