Korzystna inwestycja. ŚDS w każdym powiecie

„To jest dobra, korzystna inwestycja” – mówi o inwestycjach w Środowiskowe Domy Samopomocy minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem, choć jedna taka placówka powinna być w każdym powiecie.

Minister Rafalska uczestniczyła w poniedziałek, 12 lutego, w otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich w Lubuskiem. „To najlepsze inwestycje, na które można wydawać publiczne, państwowe pieniądze, dlatego, że to nie jest inwestycja w infrastrukturę, ten budynek ma tylko służyć temu, żeby osoby niepełnosprawne mogły tu znaleźć drugi dom, swoje miejsce, w którym będą czuły się bezpiecznie, dobrze, z którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczyć się różnych życiowych umiejętności" – powiedziała podczas otwarcia minister Rafalska.

Dodała, że gratuluje samorządom, które decydują się na otwieranie tego typu placówek wsparcia. "To jest dobra, korzystna inwestycja. Dobra dla mieszkańców, dobra dla osób niepełnosprawnych, ale też dla samorządów korzystna, ponieważ finansowanie pobytu uczestników jest w pełni pokrywane ze środków budżetu państwa" – zaznaczyła minister rodziny.

W woj. lubuskim działają 32 Środowiskowe Domy Samopomocy, w których jest 919 miejsc. Na ich utrzymanie w tym roku w budżecie wojewody jest 16 mln zł. Powiat strzelecko-drezdenecki jest w ścisłej czołówce, z 4 Domami Samopomocy.

„W naszym województwie są dwa powiaty, w których Środowiskowe Domy Samopomocy jeszcze nie powstały - to Żagań i Wschowa. Jako wojewoda serdecznie zachęcam do starania się o dofinansowanie rządowe na otwarcie takich placówek" – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

W Środowiskowym Domu Samopomocy dla uczestników przygotowanych jest 25 miejsc. Obiekt jest parterowy, położony w cichej i spokojnej okolicy, z przynależnym terenem rekreacyjnym. Jego budowa kosztowała 924 tys. zł, z tego środki pozyskane z rezerwy celowej budżetu państwa 869 tys. zł oraz środki wygospodarowane w budżecie Wojewody Lubuskiego – 55 tys. zł.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelcach, który podlega samorządowi gminnemu, jest ośrodkiem wsparcia, placówką dzienną przeznaczoną dla osób upośledzonych umysłowo i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia psychiczne. W placówce pracuje trzech terapeutów zajęciowych i dwóch instruktorów terapii zajęciowej, a wśród prowadzonych form terapii jest: socjoterapia, arteterapia, muzykoterapia, ergoterapia, terapia Snoezelen.

Źródło: MPiPS

amk/

Opublikowano: 2018-02-12 14:18

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.