Odwołany prezydent. Kara za odrzucony przez błędy wniosek o unijną dotację

Jakub Szczurek został odwołany z funkcji wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Decyzję podjęła prezydent miasta Beata Klimek.

Powodem tej decyzji był odrzucony wniosek w sprawie unijnego dofinansowania do budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla 500 mieszkańców Ostrowa Wlkp. Wniosek pod nazwą „Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski” nie przeszedł oceny formalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Jak poinformowała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. okazało się, że wniosek w formie elektronicznej nie zawierał pełnej dokumentacji, która w komplecie została złożona tylko w formie papierowej. Nadzór nad realizacją sprawował wiceprezydent Jakub Szczurek.

- Wiceprezydent został odwołany z zajmowanego stanowiska, natomiast naczelnik wydziału spraw komunalnych otrzymał naganę – poinformowała PAP prezydent Klimek. Dodała, że od siebie oraz od swoich współpracowników oczekuje pełnego zaangażowania i odpowiedzialności za powierzone zadania. Stwierdziła, że ludzie popełniają błędy, ale - jak podkreśliła - dla niej „to był bardzo ważny projekt, bo z udziałem mieszkańców” i dlatego konsekwencje musiały zostać wyciągnięte.

W projekcie miało wziąć udział łącznie 500 mieszkańców Ostrowa Wlkp., którzy za pośrednictwem urzędu miasta złożyli wnioski i mogli ubiegać się o zamontowanie kotłów na biomasę, kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. W ramach projektu mogli otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych do 85 procent poniesionych kosztów.

- Chodziło o dofinansowanie w łącznej kwocie kilku milionów złotych – wyjaśniła prezydent Ostrowa.
Zapewniła, że w przypadku pojawienia się możliwości aplikowania o fundusze unijne w tym zakresie urząd przygotuje nowy wniosek. Beata Klimek zdecydowała też, że do końca obecnej kadencji nie powoła na funkcję zastępcy prezydenta nowej osoby.

Jakub Szczurek pełnił urząd wiceprezydenta miasta od 1 grudnia 2016 roku. Wcześniej był dyrektorem ds. technicznych Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP


Opublikowano: 2018-02-12 10:30

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.