Dla seniorów. Tele-Anioł zadba o potrzeby osób starszych i niesamodzielnych

Małopolski projekt Tele-Anioł to nie tylko opaska ratująca życie, ale i pomoc w zabiegach higienicznych czy wsparcie w codziennych obowiązkach.

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Małopolski będą mogli przetestować usługi Tele-Anioła. Projekt, którego liderem jest województwo małopolskie, obejmie 10 tysięcy osób, które z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku, nie są w pełni samodzielne. Rekrutacja do pierwszej części projektu rozpocznie się w tym półroczu i weźmie w niej udział około 5 tysięcy osób.

Osoba, która zakwalifikuje się do programu, otrzyma za darmo specjalną bransoletkę bezpieczeństwa i kartę SIM. Urządzenie to będzie posiadać specjalny przycisk, który po naciśnięciu umożliwi szybki kontakt z centrum teleopieki.

Wykwalifikowana kadra ratowników medycznych zatrudniona w centrum dostępna będzie całą dobę przez wszystkie dni tygodnia. Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin dziennie uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z pomocy psychologów oraz asystentów teleopieki.

„W przypadku zagrożenia życia osoba niesamodzielna, która dodatkowo jest sama w domu, ma niewielkie szanse na szybkie uzyskanie profesjonalnej pomocy. Dlatego z myślą o takich osobach powstał Małopolski Tele-Anioł, który umożliwi szybką komunikację z centrum pomocowym, a w efekcie – natychmiastową i skuteczną pomoc. A czas reakcji w takiej sytuacji ma przecież ogromne znaczenie” – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Projekt przewiduje również wsparcie osób niesamodzielnych i seniorów w ich domach. Będzie to pomoc w zabiegach higienicznych, ale i wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna chociażby rozmowa czy spacer.

„W Małopolsce myślimy długofalowo – już teraz testujemy rozwiązania, które w przyszłości będą wręcz niezbędne. Tak właśnie jest z projektem Tele-Anioł. Obserwujemy obecne tendencje demograficzne i dostrzegamy wyzwania, jakie wiąże ze sobą postępujące starzenie się społeczeństwa. Jestem pewny, że za kilka lat teleopieka będzie powszechnym rozwiązaniem” – przekonuje marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Pierwszym krokiem do realizacji projektu Małopolski Tele-Anioł była podpisana umowa partnerska pomiędzy Województwem Małopolskim a Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Koszt projektu wyniesie ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,4 mln zł stanowią środki unijne pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe koszty pokryją fundusze od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa. Projekt ma być realizowany przez 3 lata.

Źródło: UMWM

jas/

Opublikowano: 2018-02-12 10:10

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.