Wyjść z długów. Gdańsk wspiera zadłużonych

Gdańszczanie, którzy borykają się z długami lub stali się ofiarami przestępstw finansowych, mogą skorzystać z porad Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.

„Zależy nam, by ci gdańszczanie, którzy mierzą się z problemami finansowymi, mieli dostęp do specjalistycznych porad. Czasem wystarczy kilka wskazówek od fachowców, by rozwiązać kłopoty, z którymi zmagało się latami” – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Na razie miasto przeznaczyło środki na funkcjonowanie Centrum do końca br. W placówce specjaliści udzielą zadłużonym pomocy m.in. w przygotowaniu pism w postępowaniu ugodowym, sądowym i egzekucyjnym, pomogą w przygotowaniu indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia oraz indywidualnych programów pomocy osobom będącym ofiarami przestępstw i nadużyć ekonomicznych (w zakresie będących poza kompetencjami Miejskiego Rzecznika Konsumentów).

„Pełnimy rolę punktu wspierającego dla osób zadłużonych oraz chcielibyśmy być ośrodkiem koordynująco-wspierającym dla podmiotów świadczących usługi w obszarze zadłużeń i edukacji ekonomicznej” – poinformowała Anna Szałkowska z Centrum BEiWOZ.

W Centrum mają też działać grupy samopomocowe dla osób posiadających problem utraty kontroli nad długami. Osoby potrzebujące wsparcia będą mogły skorzystać z informacji telefonicznej w godzinach otwarcia Centrum BEiWOZ pod nr. tel. 728 590 288.

Centrum ma współpracować z podmiotami z zakresu zadłużeń i edukacji ekonomicznej w sektorach: pozarządowym, publicznym i prywatnym. Specjaliści Centrum zajmą się też organizacją wydarzeń tematycznych i koordynacją „Dnia bez Długów” i „Dni Bezpieczeństwa Ekonomicznego” w Gdańsku.

Siedziba Centrum mieści się przy al. Grunwaldzkiej 8 w Gdańsku. Z porad można korzystać w każdy poniedziałek, czwartek i piątek w godzinach od 8.30 do 16.30 oraz we wtorki i środy od godziny 12.00 do 20.00.

W bazie danych Krajowego Rejestru Długów - Biura Informacji Gospodarczej widnieje ponad 2,46 miliona dłużników-konsumentów, których łączne zadłużenie przekracza 41,9 miliarda złotych. Każdy konsument notowany w Krajowym Rejestrze Długów ma do oddania średnio 17 tysięcy i 30 złotych.

Z danych KRD wynika, że mieszkańcy dużych miast najczęściej zapożyczają się w bankach. Z kolei mieszkańcy wsi i małych miasteczek częściej zaciągają dług w firmach pożyczkowych. Najwięcej dłużników bankowych i pożyczkowych mieszka na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.

amk/

Opublikowano: 2018-02-12 15:42

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.