Podatki on-line. Legnica jako pierwsza w kraju wdraża nowy sposób potwierdzania odbioru decyzji podatkowych

Legnicki samorząd wprowadza potwierdzanie odbioru decyzji podatkowych i innych dokumentów za pomocą elektronicznych kolektorów potwierdzeń.

Urząd Miasta Legnicy, jako pierwszy w kraju, opracował i zaproponował mieszkańcom nowoczesny i prosty sposób potwierdzania odbioru decyzji podatkowych i innych dokumentów – przy pomocy elektronicznych kolektorów potwierdzeń.

Obecnie ten pilotażowy projekt wykorzystywany jest w dostarczaniu mieszkańcom przez kurierów aż 45 tysięcy decyzji o wysokości podatku od nieruchomości - bez konieczności wizyty w urzędzie. Kolektory rejestrują odbiór dokumentu elektronicznie i przesyłają informację o dostarczeniu decyzji lub pisma bezpośrednio do systemów podatkowych urzędu miasta.

Kolejnym etapem projektu będzie uruchomienie w internecie platformy informacyjno-płatniczej, przy pomocą której każdy mieszkaniec będzie miał wgląd w „swoje konto”, dający możliwość zarządzania własnymi płatnościami oraz komunikowania się z urzędem.

- Potwierdzanie odbioru decyzji za pomocą kolektora umożliwi mieszkańcom przeglądanie swoich zobowiązań oraz dokonanie opłat poprzez platformę informacyjno-płatniczą po odebraniu decyzji - mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

Mechanizmy te są już wdrażane, dlatego kurierzy odwiedzający mieszkańców proszą o potwierdzenie odbioru (złożenie podpisu) na dwa sposoby: tradycyjnie - na papierowym zwrotnym potwierdzeniu odbioru oraz na elektronicznym urządzeniu, którym dysponuje osoba dostarczająca decyzje.

To już kolejna stworzona w Legnicy usługa elektroniczna, z której korzystają mieszkańcy. Wcześniej powstały internetowy terminarz ślubów oraz system umawiania wizyt w Urzędzie Stanu Cywilnego i wydziale spraw obywatelskich.

Działa Portal Geodety, umożliwiający specjalistom z tej branży wymianę dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej podczas robót geodezyjnych. Funkcjonuje elektroniczna skrzynka podawcza na platformie ePUAP oraz punkt potwierdzania profilu zaufanego ePUAP w kancelarii urzędu z możliwością potwierdzania mobilnego u klienta, który z różnych przyczyn (choroba, niepełnosprawność) nie może przybyć do magistratu.

Od lat w Legnicy przeprowadzany jest elektroniczny nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Bezpośredniej komunikacji i przekazywaniu ważnych dla mieszkańców informacji służy system SISMS (powiadamianie krótkimi wiadomościami tekstowymi) oraz dostępna bezpłatnie aplikacja Blisko, która umożliwia także kontakt zwrotny.

jmk/

Źródło: UM Legnica


Opublikowano: 2018-02-12 10:29

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.