Jak nad Loarą. Jedenaście zamków i pałaców znalazło się na 400 km opolskim szlaku turystycznym

Ruszyły prace koncepcyjne nad wyznaczeniem opolskiego szlaku zamków i pałaców. Założenia projektu oraz publikację „Opolski szlak – zamki i pałace” przedstawiono w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Publikacja została dofinansowana w wysokości 10 tys. zł z budżetu województwa kwotą. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreślił, że samorządowi województwa zależy na tym, by wyjść do turysty z nową propozycją.

„Turyści sami do nas przyjeżdżają, widzimy to na przykładzie Zamku Moszna. Ale co sezon chcemy wychodzić z nową propozycją. Do stworzenia tej oferty potrzebujemy partnerów. Bo funkcjonowanie turystyki to obszar wielopłaszczyznowy. To nie tylko sama możliwość zwiedzania, ale również noclegu czy regionalna kuchnia” – zaznaczył marszałek.

Tomasz Ganczarek, prezes Zamku w Mosznej poinformował, że przez ostatnie lata liczba gości w zamku wzrosła o 150 tysięcy i dziś osiąga 230 tysięcy osób. „To jest liczba, która pozwala nam się porównywać do Zamku Książ czy zamków nad Loarą” – dodał.

Inicjatorem nowego szlaku i publikacji jest Joanna Kardasińska, prezes fundacji na rzecz zamku książęcego Niemodlin. „Jest to otwarta inicjatywa, czekamy na właścicieli obiektów zabytkowych, którzy oferują choć jedną usługę turystyczną. Dziś ten szlak to 400 kilometrów, na którym znajdziemy miejsca o zróżnicowanej propozycji. Mam nadzieję, że to początek tworzenia bogatej, zintegrowanej propozycji turystycznej” – powiedziała Joanna Kardasińska.

Obiekty, o których mowa w publikacji, to: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej, Zamek w Głogówku, Pałac Jakubus, Zamek Moszna, Zamek Książęcy w Niemodlinie, Zamek w Otmuchowie, Pałac Sulisław, Pałac Większyce, Wieża Piastowska w Opolu oraz Zamek w Rogowie Opolskim.

Wiele historycznych zabytków remontowanych jest dzięki funduszom unijnym. „Mam nadzieję, że także w przyszłej perspektywie unijnej będą pieniądze na zachwianie dziedzictwa kulturowego, bo jak widać, to dobre inwestycje” – powiedział marszałek.

Zamki i Pałace Opolszczyzny stanowią bogactwo architektoniczne regionu, rozmieszczone w różnych częściach województwa, pochodzą z różnych epok i reprezentują różne style i kierunki w architekturze.

„Położenie Opolszczyzny wpływa na to, iż konieczne jest tworzenie „gotowej” oferty turystycznej, pakietu usług i atrakcji dla turystów odwiedzających region. Wydanie broszury promującej opolskie zamki i pałace jest początkiem współpracy pomiędzy obiektami, które są w niej zaprezentowane” – podkreślił w komunikacie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Na podst. http://www.umwo.opole.pl

amk/

Opublikowano: 2018-03-06 09:37

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.