WiFi dla gmin. Będzie wsparcie dla gmin w zapewnieniu dostępu do WiFi

Komisja Europejska pracuje nad uruchomieniem naboru do programu WiFi4EU, którego celem jest wsparcie gmin w zapewnieniu bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak wyjaśnia resort, WiFi4EU ma zapewnić dostęp do sieci w miejscach takich jak: parki, place, biblioteki, ośrodki zdrowia itp. Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hotspotów WiFi, które mogą być uruchomione przez gminę, stowarzyszenie gmin, miasta na prawie powiatu.

W celu uzyskania dofinasowania beneficjenci będą zobowiązani do rejestracji na portalu prowadzonym przez Komisję Europejską.

„Zapisy będą prowadzone przez 6–8 tygodni, aby zapewnić beneficjentom wystarczająco dużo czasu na rejestrację przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków. Kolejność rejestracji nie ma wpływu na możliwość uzyskania dofinasowania” – wyjaśnia MC.

Ministerstwo informuje, że według Komisji Europejskiej proces rejestracji będzie prosty i nie będzie wymagał angażowania zewnętrznych podmiotów doradczych. Zgłoszenie będzie odbywało się w aplikacji udostępnionej przez KE i tylko tam możliwe będzie uzyskanie finansowania projektu. Po ogłoszeniu zaproszenia do składania wniosków zarejestrowani beneficjenci będą mogli na tym samym portalu złożyć wniosek o przyznanie bonu. Złożenie wniosku będzie polegało na kliknięciu we właściwy przycisk na stronie.

Bon na 15 tys. euro

Jak informuje MC, środki na ten cel przekazane zostaną w postaci bonu o wartości 15 tys. euro.

„Unia Europejska będzie finansować koszty jedynie sprzętu i instalacji hotspotów WiFi, a beneficjent przez co najmniej trzy lata będzie ponosić koszty podłączenia do internetu (abonament internetowy) oraz konserwacji sprzętu” – wyjaśnia MC. „Koszty związane z procedurą przetargową (łącznie z opracowaniem warunków zamówienia) nie będą finansowane w ramach bonu” - dodaje.

Finansowania nie uzyskają także nakłady inwestycyjne związane z utworzeniem sieci niezbędnej do doprowadzenia internetu oraz koszty dodatkowego wyposażenia niezwiązane bezpośrednio z hotspotami WiFi.
Bon, który otrzyma gmina, będzie realizowany tylko na rzecz dostawcy sprzętu i instalatora, ale dopiero po potwierdzeniu, że sieć została zainstalowana i jest gotowa do użytkowania.

Zgłoszenia przez portal

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że portal nie został jeszcze otwarty. Informacja o terminach rejestracji i ogłoszenia konkursu zostanie opublikowana na stronach Komisji Europejskiej i portalu Gov.pl.

Uwaga na oszustów


W internecie pojawiły się strony, które sugerują, że mogą pomóc lub pośredniczyć w zdobyciu funduszy z programu. Witryny te zawierają treści zbliżone lub skopiowane ze stron Komisji Europejskiej, często przypominają swoją budową lub wyglądem stronę programu WiFi4EU.

„Podmioty zainteresowane uzyskaniem bonu prosimy o zachowanie ostrożności w korzystaniu z podobnych usług i w pierwszej kolejności o weryfikację stron i podmiotów świadczących takie usługi” – ostrzega MC.

W przypadku wątpliwości zachęca do zweryfikowania podmiotów oferujących swoje usługi w Ministerstwie Cyfryzacji - pod adresem: wifi4eu@mc.gov.pl.

Źródło: MC

aba/

Opublikowano: 2018-03-08 15:13

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.