Sport w szkole. MEN: W latach 2013-2017 15 mln zł na sale gimnastyczne

Ok. 40 proc. szkół w 2016 r. nie miało sali gimnastycznej. W ciągu ostatnich pięciu lat resort edukacji na zmianę tego stanu rzeczy przekazał 15 mln złotych.

Ministerstwo edukacji przedstawiło posłom sejmowej komisji edukacji informację o stanie infrastruktury sportowej w szkołach ze szczególnym uwzględnieniem budowy przyszkolnych sal gimnastycznych.

Z danych MEN wynika, że w 2016 roku 63 proc. szkół miało dostęp do sal gimnastycznych, 68 proc. do boisk sportowych, a 59 proc. do urządzeń rekreacyjno-sportowych.

„Szkoły, które miały lub mają braki w zakresie wyposażenia niezbędnego do realizowania podstawy programowej z wychowania fizycznego, mogą korzystać z obiektów sportowych ogólnodostępnych będących w dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego, a szkoły wchodzące w skład zespołu szkół korzystają ze wspólnej bazy sportowej” – podkreśla MEN.

Resort przypomina też, że samorządy miały możliwość wnioskowania o zwiększenie subwencji oświatowej m.in. na dofinansowanie doposażenia szkół i placówek w zakresie sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych pomieszczeń do nauki oraz sal gimnastycznych w nowo wybudowanych obiektach szkół i placówek.

W latach 2013 – 2017 pozytywnie rozpatrzone wnioski jednostek samorządu terytorialnego dotyczyły 394 pełnowymiarowych sal gimnastycznych na łączną kwotę ok. 15 mln złotych. Wnioski te napływały głównie z samorządów z terenu województwa mazowieckiego (75 sal na kwotę ok. 2,7 mln zł), podkarpackiego (49 sal na kwotę ok. 2 mln zł) i małopolskiego (48 sal na kwotę ok. 1,8 mln zł).

Maksymalna kwota dofinansowania doposażenia sali gimnastycznej w roku 2013 wynosiła 50 tys. zł, w kolejnych latach 40 tys. zł.

aba/

Opublikowano: 2018-04-11 12:45

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.