Kalendarz na medal. Rybnicki kalendarz został najlepiej oceniony podczas finału 4. edycji Zoom Art

Kalendarz „Jestem z Rybnika” zwyciężył w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Kalendarzy Zoom Art w kategorii kalendarz administracyjny. Drugie miejsce zajął miejski kalendarz „Legnica z nieba”.  

Jak poinformował Urząd Miasta Rybnika na swojej stronie internetowej, „inicjatywa powstania kalendarza miejskiego „Jestem z Rybnika” zrodziła się z potrzeby wyróżnienia osób, które w znaczący sposób wpływają na życie miasta”. 

„To wyróżnienie dla tych, których codzienne poświęcenie i wkład w życie miasta są bezcenne, których codzienna praca pomaga rybniczanom, dla których Rybnik to mała ojczyzna. To dzięki nim czujemy, że nasze miasto jest wyjątkowe, a „Jestem z Rybnika” brzmi dumnie” – podkreślają rybniccy urzędnicy.

Fot. UM Rybnika

Autorem fotografii rybnickiego kalendarza, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Marcin Giba, organizator corocznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii. W tym roku kalendarz został wzbogacony również o teksty pisane po śląsku. 

Drugie miejsce w kategorii kalendarzy administracyjnych zdobył kalendarz „Legnica z nieba”. Zawiera on 12 zdjęć, wykonanych przez młodych ludzi, profesjonalnie zajmujących się lataniem dronami oraz filmowaniem i fotografowaniem z ich użyciem. 

Fot. UM Legnica


„W tym kalendarzu nie ma przypadkowych zdjęć, wszystkie zostały wybrane tak, aby przedstawiały miejsca najbardziej charakterystyczne dla Legnicy, a jednocześnie ukazywały je w inny, ciekawy sposób” – poinformował UM Legnica. 

Do współpracy przy tym projekcie miasto zaprosiło ośmiu młodych ludzi, którzy związani są z Legnicą: tu się urodzili, mieszkają lub pracują. To piloci dronów, autorzy wielu realizacji krajowych i zagranicznych oraz zdobywcy nagród. Autorami zdjęć do kalendarza są: Ireneusz Jaworski i Przemysław Kołodziej – Brand Film, Remigiusz Majchrzak – RM-DRONE, Kuba Osadkowski – KOD Fly With Me, Witold Pociej – Wpmedia, Paweł Szmalcel – Drone Eagle Eye, Tycjan Trzpioła – Minimal Motion, Jarek Wierzbicki – Agencja Reklamowa JSQ. 

 „Wykorzystaliśmy ogromny potencjał lokalnych firm, tym samym młodych pasjonatów filmowania i fotografowania za pomocą dronów. Bardzo cieszy ta nagroda, to nasz wspólny sukces” – powiedział prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. 

W ubiegłym roku na Festiwalu ZoomArt Legnica otrzymała dwie nagrody za kalendarz „Magiczna Legnica”: drugą w kategorii kalendarzy miejskich (administracyjnych) i trzecią w kategorii ilustracje.

ZoomArt to międzynarodowy konkurs poświęcony kalendarzom. Zgłoszone prace były oceniane przez profesjonalne jury, w którym zasiedli m.in.: dr Marian Słowicki – wykładowca w pracowni wizerunku, promocji i identyfikacji wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Arkadiusz Ławrywianiec - prezes zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, dr hab. Dawid Korzekwa - grafik, projektant i adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Szymon Pieczyński - członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. 

Finał 4. edycji Zoom Art odbył się 6 kwietnia w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach. „Kalendarze przeżywają w pewnych branżach renesans. Kalendarze były, są i będą jedną z formą komunikacji, którą chętnie firmy wykorzystują i jeśli podejdą do tego tak jak reprezentanci tegorocznej edycji, to te kalendarze długo nie odejdą do lamusa” – zaznaczył Szymon Pieczyński z Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. 

amk/


Opublikowano: 2018-04-14 07:23

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.