Park z dotacji. Gmina Brwinów wybuduje ogród botaniczny za unijne pieniądze

Rewitalizacja parku w centrum miasta, w której ramach powstanie edukacyjny ogród botaniczny – na ten projekt, wart 5,7 mln zł, gmina Brwinów otrzymała właśnie 2,1 mln zł dotacji z UE.

13 kwietnia władze Brwinowa podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę, na której mocy gmina otrzyma 2,1 mln zł unijnej dotacji (z Programu Infrastruktura i Środowisko, działanie 2.5) na rewitalizację brwinowskiego parku. Powstanie w nim – w ramach tego projektu – m.in. edukacyjny ogród botaniczny.

To kolejny etap zmian w parku położonym w centrum Brwinowa. Tym razem zagospodarowana zostanie istniejąca część parku oraz przylegający do niej teren, gdzie ma powstać edukacyjny ogród botaniczny. Planowane prace obejmą m.in. budowę alejek, placu zabaw, altany, oświetlenia i małej architektury, na łącznym obszarze o powierzchni 4,5 ha. W wyniku projektu powstanie też pół hektara dodatkowej powierzchni biologicznie czynnej.

„Zagospodarowanie terenu stworzy możliwie bogate, wielopiętrowe i wielogatunkowe założenie zieleni oparte na gatunkach rodzimych, tworzących dogodne i atrakcyjne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków. Zaplanowano ustawienie budek lęgowych i karmników dla ptaków. Nasadzenia drzew i krzewów wokół terenu inwestycji mają na celu stworzenie enklawy ciszy ze względu na sąsiedztwo ruchliwych ulic i torów kolejowych. Projektowane obsadzenie ekranów oddzielających teren kolejowy od parku pnączami pozwoli na uzyskanie efektu zielonej ściany i dodatkową barierę oddzielającą” – napisał w swym komunikacie na ten temat NFOŚiGW.

jmk/

Źródło: NFOŚiGW

Opublikowano: 2018-04-14 07:15

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.