Stop-smog. Gazeta Prawna: Walka ze smogiem tylko dla wybranych

Na rządowe dotacje na ocieplenie budynków i wymianę pieców mogą na razie liczyć mieszkańcy 23 mniejszych miejscowości z listy najbardziej zanieczyszczonych miast sporządzonej przez WHO – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W artykule „Walka ze smogiem tylko dla wybranych” "Dziennik Gazeta Prawna” pisze o projekcie nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Rząd na walkę ze smogiem przeznaczy 180 mln zł. Te pieniądze już znalazły się w funduszu termomodernizacji i remontów przy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gmina sfinansuje przedsięwzięcie niskoemisyjne, czyli ocieplenie budynku i wymianę pieca, który nie spełnia emisyjnych standardów, na taki, w którym nie będzie można spalać śmieci i mułu węglowego. Beneficjenci nie poniosą jakichkolwiek kosztów. Szacowany koszt przeciętnej inwestycji to ok. 53 tys. zł.
 
Jak zauważa GP, „od początku punktem spornym na linii rząd – samorząd jest to, ile i jakich jednostek pilotaż ma objąć”. Z projektu wynika, że na dotacje mogą liczyć gminy z listy 23 miast poniżej 100 tys. mieszkańców, znajdujących się na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obejmującej najbardziej zanieczyszczone miejscowości. Są to m.in. Pszczyna, Żywiec, Zduńska Wola, Mielec. Z projektu nie skorzystają większe miasta z tego zestawienia, takie jak np. Kraków, Katowice, Sosnowiec czy Bielsko-Biała.

„Program ma na celu podniesienie standardu źródeł ciepła w budynkach dla osób, które wcześniej uznano za ubogie energetycznie. Pytanie, czy potem takie osoby będą objęte jakąś formą pomocy, czy będzie je stać na utrzymanie źródeł ciepła o podwyższonym standardzie. Jeśli nie, to wdrożymy program, którego efektem będzie generowanie kolejnych osób ubogich energetycznie” – powiedział „Gazecie Prawnej” Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Więcej w „Gazecie Prawnej”.

amk/

Opublikowano: 2018-04-16 07:42

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.