Nowe województwo. Politycy o pomyśle utworzenia województwa częstochowskiego

„Sprawa województwa częstochowskiego będzie rozważana w następnej kadencji” – napisał Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pismo Stowarzyszenia KoLiber.

Częstochowski oddział Stowarzyszenia KoLiber wysłał do 7 posłów z okręgu częstochowskiego (nr 28), wojewody śląskiego i największych ugrupowań politycznych (tych, które w wyborach w 2015 r. przekroczyły 3 proc.) pismo z pytaniem o ich zdanie na temat ewentualnego utworzenia województwa częstochowskiego. Polityków należących do Prawa i Sprawiedliwości zapytał dodatkowo o to, kiedy powstanie województwo, które politycy PiS obiecywali przed wyborami parlamentarnymi.

Po miesiącu stowarzyszenie otrzymało odpowiedź od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości i od czterech posłów: Andrzeja Gawrona (PiS), Tomasza Jaskóły (Kukiz 15), Lidii Burzyńskiej (PiS) oraz Izabeli Leszczyny (PO).

Jarosław Kaczyński napisał w odpowiedzi: „Sprawa województwa częstochowskiego będzie rozważana w następnej kadencji, o ile PiS utrzyma władzę. W tym sensie sprawa jest aktualna”.

Posłanka Lidia Burzyńska zapewniła, że sprawa powołania tego województwa jest dla niej „bardzo ważnym przedsięwzięciem”, ale „w sprawie szczegółowych działań” odesłała do innego posła PiS, Szymona Giżyńskiego, szefa tamtejszych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz byłego wojewody częstochowskiego (on sam nie odpisał na pismo „KoLibra”).

Poseł Jaskóła odpowiedział, że jest za utworzeniem takiego nowego regionu, ale pod kilkoma warunkami, m.in. takim, że odbyłoby się na ten temat referendum wśród mieszkańców Częstochowy i okolic.

Od pomysłu powołania województwa częstochowskiego zdystansowała się jedynie Izabela Leszczyna z PO (była wiceminister finansów), argumentując, że jest za silnymi regionami w UE. I zarzucając jednocześnie obecnemu rządowi, że swymi działaniami „osłabia północny subregion województwa śląskiego”.

jmk/

Opublikowano: 2018-04-20 13:00

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.