Pianino w tramwaju. Pasażerowie toruńskiej komunikacji miejskiej mogli posłuchać poloneza

W Toruniu 2 maja, oprócz Dnia Flagi, świętowano Dzień Poloneza. Pasażerowie komunikacji miejskiej w Toruniu mogli posłuchać poloneza w ramach majowego festiwalu "Probaltica".

Jak informuje toruński magistrat, w jednym z tramwajów linii nr 1 stanęło pianino, a artyści Dominika Eska i Robert Matusiak grali polonezy.

Muzyczny, patriotyczny tramwaj wyruszył 2 maja o godz. 12.33 z pętli Uniwersytet. Wydarzenie zostało zorganizowane jako jeden z elementów odbywającego się corocznie w Toruniu Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica".Majowemu festiwalowi przyświeca idea prezentowania dorobku kulturalnego biorących w nim udział wszystkich państw położonych nad Morzem Bałtyckim. Jest on organizowany w Toruniu od 1994 r.

Probaltica potrwa do 29 maja 2018 r. Dwanaście festiwalowych koncertów odbywać się będzie w CKK Jordanki i zabytkowych salach koncertowych Ratusza Staromiejskiego, toruńskich kościołów, a także w plenerze na starówce. Podczas festiwalu prezentowana będzie m.in. muzyka z krajów świętujących 100-lecie niepodległości: Polski, Litwy, Estonii i Łotwy, w tym na zakończenie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Wilnie.

W dotychczasowych edycjach imprezy brały udział dziesiątki profesjonalnych zespołów, znakomitych artystów muzyków i plastyków z 10 krajów bałtyckich. „Pomysł na festiwal zrodził się na początku lat 90., w momencie odradzania się krajów bałtyckich. Wówczas okazało się, jak mało mieszkańcy tych krajów wiedzą o kulturze swoich sąsiednich narodów, mimo geograficznej bliskości. Festiwal ma to zmienić, dlatego jego kolejne edycje uwzględniały potrzebę prezentacji polskiej publiczności dorobku kulturalnego wszystkich krajów bałtyckich” – tłumaczą toruńscy urzędnicy.

Festiwal Probaltica został kilkakrotnie wysoko oceniony przez Komisję Europejską w Brukseli jako jeden z najlepszych pomysłów na integrację europejską. Organizatorzy Festiwalu to Fundacja Europejskiej Akademii Sztuki i Zespół Kameralny Multicamerata.

Więcej o Festiwalu.

http://www.torun.pl/pl/rozpoczela-sie-jubileuszowa-probaltica

amk/

Opublikowano: 2018-05-01 15:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.