Zasadnicza obniżka. Szefernaker: obniżenie pensji samorządowców dotyczy płacy zasadniczej

Propozycja obniżenia wynagrodzenia samorządowcom dotyczy pensji podstawowej - przypomniał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że osoby pełniące funkcje wykonawcze w samorządzie oprócz tego podstawowego wynagrodzenia mają wiele różnych dodatków.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, który był w poniedziałek gościem Sygnałów Dnia w Polskim Radiu, odniósł się do planów obniżenia pensji organom wykonawczym JST. Uzasadniając potrzebę tych zmian powiedział, że „jest taka potrzeba społeczna, żeby osoby pełniące funkcje publiczne... obniżyć tym osobom wynagrodzenie."

Czytaj także: Pensje samorządowców 20 proc. w dół

Dodał, że „jeżeli obniżamy wynagrodzenie sobie, jeżeli obniżamy wynagrodzenie posłom o 20 proc., to także to wynagrodzenie... jest propozycja obniżenia wynagrodzenia samorządowcom i także o 20 proc. solidarnie."

Szefernaker zaznaczył przy tym, że obniżka dotyczy tylko pensji zasadniczej. „Mówimy tu o podstawowym wynagrodzeniu, ponieważ samorządowcy, osoby pełniące funkcje wykonawcze w samorządzie oprócz tego podstawowego wynagrodzenia mają wiele różnych dodatków."

Na pytanie kiedy ta zmiana może wejść w życie wiceszef MSWiA powiedział, że zmiana w tej chwili jest procedowana, ponieważ jest poprawka do rozporządzenia, która to reguluje. „To jest rozporządzenie Rady Ministrów. Do dziś trwają konsultacje międzyresortowe, no i w każdej chwili może być już procedowana przez rząd po tych konsultacjach. Także konsultacja w ramach komisji wspólnej rządu i samorządu" - wyjaśnił Szefernaker.  

W środę, 9 maja MSWiA przesłało do zaopiniowania przez KWRiST dwa nowe załączniki do projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokumenty przewidują obniżenie średnio o 20 proc. (z zaokrągleniem do pełnych setek złotych w górę i w dół) minimalnego i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub w związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

Wynagrodzenia i dodatki obecnie  

Obecnie zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, uwzględniając wszystkie składniki i dodatki, pensja wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty w 2018 r. nie może być wyższa niż siedmiokrotność kwoty bazowej, czyli 12 525,94 zł brutto. (obecnie kwota bazowa wynosi 1789,42 zł).
Do tego limitu nie wlicza się jedynie trzynastki, wynoszącej 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia, i nagrody jubileuszowej (od 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy do 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy).

Decyzję o tym, ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek jako piastun organu, podejmuje odpowiednio: rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa.

Obok wynagrodzenia zasadniczego, samorządowcy mogą też otrzymywać np. dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny, a także dodatek specjalny. 

mp/
      

Opublikowano: 2018-05-14 18:13

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.