Flagi na urzędy!. MSWiA: Nie ma przeciwskazań, żeby flagi wisiały na urzędach na stałe

Czy urzędy gmin mogą na stałe wywiesić flagi, by w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? Według MSWiA nie ma ku temu przeciwskazań.

Ustawa o godle, barwach i hymnie wprost wskazuje, kiedy samorządy wywieszają flagę. Podnoszą ją na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych – z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych, a także w czasie sesji rady.

„Ustawa (…) zawiera też zachęty, by w czasie uroczystości, świąt i rocznic podnosić [flagę] lub umieszczać ją także w innych miejscach” – podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Nie oznacza to jednak, że nie może być ona podniesiona na stałe, tym bardziej w roku 100-lecia odzyskania niepodległości” – zaznacza.

Do resortu zwróciliśmy się w związku z telefonami i mailami od Czytelników, którzy dopytywali o szczegóły decyzji premiera. Mateusz Morawiecki na konwencji Zjednoczonej Prawicy poinformował, że postanowił, aby na wszystkich budynkach administracji publicznej, administracji rządowej do końca roku jubileuszu odzyskania niepodległości wisiały flagi państwowe. Jak mówił wówczas, barwy narodowe "jednoczą Polaków wokół dobra".

„Czy nie prościej i bardziej normalnie byłoby po prostu zmienić ustawę i zezwolić wywieszać flagę państwową na urzędach samorządowych cały rok?” – dopytywał jeden z Czytelników.

„Nie ma potrzeby nowelizacji ustawy w tym zakresie” – ocenia jednak MSWiA.

aba/

Czytaj: Zasady dla flagi. Jak eksponować i postępować z polskimi symbolami narodowymi?

Opublikowano: 2018-06-07 14:02

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.