Będzie kumulacja. Rafalska: 3,4 mln wniosków z programu "Dobry Start" to olbrzymie wyzwanie logistyczne

3,4 mln wniosków w sprawie programu „Dobry Start” trafi do samorządów. „Takiej kumulacji do tej pory nie było” – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Rząd rozpoczął kampanię informacyjną na temat programu „Dobry Start”, który przewiduje wypłatę 300 zł wyprawki dla każdego uczącego się dziecka, bez względu na dochód w rodzinie. Przedstawiciele ministerstwa edukacji i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej spotykają się na wojewódzkich konferencjach z samorządowcami.

Obsługa programu to dla samorządów zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Dlatego za każdy rozpatrzony wniosek gminy i powiaty otrzymają 10 zł.

„Myślę, że to dobra wycena usługi, którą zagwarantuje nam samorząd” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, która w poniedziałek spotkała się z samorządowcami z Mazowsza.

Zgodnie z rozporządzeniem co najmniej 80 proc. środków otrzymanych na obsługę zadania może być przeznaczone na koszty osobowe.

„Osoby obsługujące te zadania w okresie wakacyjnym będą miały w Mazowieckim setki tysięcy, a w Polsce – miliony wniosków do przygotowania, więc chcielibyśmy, żeby była możliwość dodatkowego zatrudnienia bądź dodatkowego motywowania osób, które będą bardzo mocno w tym okresie obciążone” – wyjaśniła minister. „Takiej kumulacji do tej pory nie było. 3,4 mln wniosków „Dobry Start, powiedzmy 2,5 mln zł wniosków o świadczenie wychowawcze [500+], ponad milion zasiłków rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego kolejne setki. To jest naprawdę logistycznie olbrzymie wyzwanie” – podkreślała Rafalska.

Jak powiedziała, w przyszłości resort pomyśli „o jakimś rozładowaniu, żeby to się tak bardzo nie kumulowało i nie obciążało pracowników”.

Wnioski o 300 zł wyprawki będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową). Ostateczny termin to 30 listopada.

„Wnioski, które zostaną złożone od 1 lipca przez internet, mają większą szansę być wcześniej rozpatrzone niż te, które będą złożone w sierpniu” – zaznaczyła minister.

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

„Mówimy w programie, że ta wypłata nie może nastąpić później niż do 30 września, ale nie mówimy nic, że nie może być realizowana w sierpniu bądź nawet wcześniej, gdyby samorząd chciał, natychmiast po wydawaniu decyzji” – wskazała.

Przyznanie świadczenia nie wymaga wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będzie ona konieczna jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

aba/

Czytaj więcej: Dobry start. Rusza program wypłaty 300 zł świadczenia na wyprawkę szkolną

Koszty obsługi. 80 proc. dotacji na realizację programu "Dobry start" na wynagrodzenia i inne środkiOpublikowano: 2018-06-11 18:45

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.