Legnica: Miejskie zegary na wyciągnięcie ręki

Niedostępne, umieszczone wysoko na kościelnych wieżach, kryjące tajemnice? Już nie. Na nowej stronie legnica.zegary.eu możemy już je podziwiać w całej okazałości. Tutaj też możemy wędrować szlakiem tych pięknych czasomierzy. Albo spotkać się z nimi na wystawie plenerowej w Rynku.

W niedzielę (10 czerwca) ponad 100 legniczan przemierzyło szlak legnickich zegarów podczas pieszego spaceru. Oprowadzali ich, opowiadając zajmująco o historii tych niezwykłych urządzeń, Grażyna Humeńczuk i Marcin Makuch z legnickiego Muzeum Miedzi.

Tę wycieczkę możemy wciąż odbywać. Zapraszamy na stronę legnica.zegary.eu. Czas w Legnicy odmierzało niegdyś 77 zegarów. Przybliża je także wydana w zeszłym roku publikacja Grażyny Humeńczuk i Marcina Makucha „Śladami legnickich zegarów”. W oparciu o tę książkę przygotowana została właśnie strona internetowa oraz aplikacja Footsteps.

Legnickie chronometry - mechaniczne wznoszące się na kościelnych wieżach, jak i słoneczne, zegary dworcowe i zapomniane uliczne, były symbolem prestiżu miasta i świadectwem dumy jego mieszkańców. Czasomierze od wieków pełniły istotną funkcję w organizacji życia legniczan, budując w takim samym stopniu, jak architektura, coraz bardziej wydajny i precyzyjniej działający organizm społeczny. Jacob Schickfuss, opisując miasto w początkach XVII wieku odnotował, iż w Legnicy zegary „jeden za drugim biją i czas w dzień i noc właściwie oznaczają”. Teraz są już bardzo blisko nas.

Opublikowano: 2018-06-12 15:42

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.