Powiat Mikołowski: 10 lat Uniwersytetu III Wieku

- Jesteśmy pokoleniem powojennego wyżu demograficznego, które w pewnym momencie zaczęło przechodzić na emeryturę, dysponując zdrowiem i energią do zagospodarowania – mówiła Maria Beczała kierownik Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przypominając, iż pierwsze zajęcia to była gimnastyka z elementami jogi, nordic walking, kursy komputerowe i językowe.

11 czerwca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki świętowano dziesięć lat działalności tej uczelni dla seniorów oraz zakończenie roku akademickiego.

W trakcie obchodów przypomniano początku powstania PUTW w naszym powiecie oraz wydarzenia z ostatniego roku akademickiego.

- Obecna forma funkcjonowania uczelni koncentruje się na poniedziałkowych wykładach, których od października do czerwca było 40, zajęciach ruchowych tj. gimnastyka z elementami jogi oraz pilatesu, basen, gimnastyka rehabilitacyjna, zajęcia tańca liniowego oraz zumby. To również lektoraty z języka angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego, kursy komputerowe w tym uczestnictwo w projekcie „Misie chodzą parami – e-learning z wnuczkami”, warsztaty kulinarne i teatralne, a także wycieczki, wyjazdy do teatrów i na koncerty - wymieniała Maria Beczała.

Jubileusz był okazją do wyróżnienia osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do stworzenia uniwersytetu. Statuetki Aniołów dla samorządów wspierających PUTW odebrali: wicestarosta Marek Szafraniec, burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, wiceburmistrz Łazisk Górnych Jan Ratka, przewodniczący RM Orzesza Jan Mach, przewodnicząca RG Wyry Elżbieta Słomka, Kazimierz Adamczyk wójt Ornontowic oraz prof. Grażyna Markiewicz-Łoskot ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która to uczelnia sprawuje patronat nad naszym uniwersytetem III wieku. Profesor Grażyna Markiewicz-Łoskot wygłosiła również krótki wykład dotyczący tego, jak cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Nagrodzono także osoby wspierające uczelnie dla seniorów a także najwierniejszych studentów, którzy od początku biorą udział w zajęciach.

Zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego Edward Dawidowski wręczył dyplomy słuchaczom PUTW, którzy uczestniczyli w międzynarodowym projekcie „Misie chodzą parami – e-learning z wnuczkami”.

Jubileusz był również okazją do podziękować i życzeń dalszych sukcesów, zaś studenci przygotowali także pokaz tańca liniowego oraz występy zachęcające do zapisania się na zajęcia uniwersytetu dla seniorów.

Opublikowano: 2018-06-12 09:37

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.