Odzyskali VAT. Ćwierć miliona złotych wróciło do kasy Gminy Potęgowo

Gmina Potęgowo odzyskała 250 tys. zł w związku z korektą podatku VAT. Jej wójt zapowiada złożenie następnych korekt deklaracji VAT, by odzyskać kolejne środki.

Urząd Gminy Potęgowo po raz pierwszy w swej historii zwrócił się w sprawie zwrotu VAT do urzędu skarbowego. Samorząd złożył korektę VAT za 2013 rok pod koniec zeszłego roku. Celem tego działania było odzyskanie 300 tys. złotych. Udało się odzyskać 250 tys. zł. Obecnie gmina stara się o kolejne zwroty VAT – za następne lata.

– Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o możliwości odzyskania podatku VAT z różnego rodzaju inwestycji, to niezwłocznie przystąpiliśmy do działania – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. – Dawniej nasza gmina o to nie zabiegała, dlatego już na początku tych działań cofnęliśmy się o 5 lat, bo zgodnie z przepisami w takim okresie można odzyskać ten podatek. I dokonaliśmy korekty. Po długich bojach udało się nam odzyskać ćwierć miliona złotych. To nasz ogromny sukces. Według mojej wiedzy jesteśmy pierwszym samorządem z powiatu słupskiego, który po centralizacji VAT skutecznie wystąpił o zwrot podatku.

Odzyskane środki z podatku VAT zasilą tegoroczny budżet i zostaną przeznaczone na zadania inwestycyjne.

jmk/

Źródło: UG Potęgowo

Opublikowano: 2018-06-13 06:52

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.