Rejestrujemy online. Zamiast tradycyjnie w urzędzie, już ponad 1,5 tys. maluchów zarejestrowano elektronicznie

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od momentu wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję - wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór - mogą to też zrobić elektronicznie.

Ten drugi sposób - jak przekonuje resort cyfryzacji - jest prostszy, szybszy i wygodniejszy. Od początku działania usługi mogło się o tym przekonać ponad 1,5 tys. rodziców. "To działa!" - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji i zachęca: "Rodzicu, nie idź do urzędu. Załatw to z domu. Wszystko, czego potrzebujesz, to profil zaufany i kilka minut".

Cały proces zawiera się w kilku krokach. Co ważne, rodzic, który będzie rejestrował narodziny, musi mieć aktualny Profil Zaufany (można go np. założyć online za pośrednictwem bankowości elektronicznej). Kiedy już go mamy należy wejść na stronę obywatel.gov.pl i tam wybrać usługę rejestracji.

Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jest się matką lub ojcem dziecka, a następnie o zweryfikowanie danych. Gdy już to zrobimy do rejestracji potrzebna będzie m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię wybrane dla potomka. Potrzebny będzie także numer aktu małżeństwa lub (jeśli nie jesteśmy w związku małżeńskim) urodzenia.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcemy zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru są: skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjna pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że rejestracja online nie jest jedyną zmianą dotyczącą rodziców. Wkrótce (planowane wejście w życie to 1 grudnia 2018 r.) planowane jest jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja): Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL.

Ponadto szybsze ma być poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL. Organy korzystające z dostępu do bazy PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Planowane wejście w życie tej usługi to 1 maja 2019 r.
 
js/

Opublikowano: 2018-06-20 11:30

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.