UE dla miasteczek. Kolejne miasta z sieci CittaSlow otrzymają pieniądze na rewitalizację

5 warmińsko-mazurskich miast z sieci CittaSlow: Bartoszyce, Działdowo, Jeziorany, Lidzbark i Orneta dostanie pieniądze na odnowienie budynków i stworzenie możliwości pracy, nauki i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Dofinansowanie projektów, które mają poprawić jakość życia w miasteczkach, wyniesie 2 mln zł.

CittaSlow to międzynarodowa sieć miast dobrego i harmonijnego życia. Miasteczka CittaSlow mają stanowić alternatywę wobec powszechnej globalizacji i wielkomiejskiego pośpiechu. Mają przyciągać turystów swoim urokiem, nieśpiesznym tempem oraz regionalną kuchnią. Na Warmii i Mazurach do sieci należy 19 miejscowości.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin powiedział we wtorek, że dotychczasowi członkowie sieci, czyli 14 miast z regionu, już skorzystało z unijnego dofinansowania, a kolejnych pięć miejscowości, które przystąpiły do stowarzyszenia później, spożytkuje pieniądze, które pozostały z oszczędności. Pozostały one po realizacji programu przeznaczonego na rewitalizację miast CittaSlow.

Warmia i Mazury odróżniają się od innych regionów, nie są ludne. Liczą 1,4 mln mieszkańców z czego ponad 600 tys. to mieszkańcy miasteczek i wsi. Dzięki pieniądzom unijnym miasteczka, w których mieszka od 4 do 5 tysięcy mieszkańców, pięknieją i oferują coraz lepsze warunki do życia i wypoczynku - mówił marszałek.

Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel poinformował, że z unijnych pieniędzy miasto zagospodaruje zdegradowane boisko przy szkole podstawowej nr 1 i wyremontuje kilka pomieszczeń na sale lekcyjne. Dodał, że warmińska Orneta przyciąga architekturą starego miasta. Z tego też względu miasto upodobali sobie filmowcy, m.in. twórcy filmu Papusza.

Aktywizacji mieszkańców Lidzbarka Welskiego będzie służył klub integracji społecznej - podał burmistrz Maciej Sitarek. Ze studia nagrań, ścianki wspinaczkowej oraz młodzieżowego klubu będą korzystać dzieci, młodzież, osoby wykluczone.

Do polskiej sieci CittaSlow należy blisko 30 miasteczek.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2018-07-10 14:57

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.