Symbole bez zmian. MKiDN: nie będzie zmian w symbolach narodowych

Nie będzie zmian w symbolach narodowych – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Resort kultury wydał specjalne oświadczenie w sprawie projektu ustawy o symbolach państwowych RP, który trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Planowany termin zakończenia prac i przyjęcia ustawy to czwarty kwartał br.

Jak podkreślił resort kultury, projekt ma na celu jedynie uporządkowanie symboli narodowych.

- Projekt ustawy powstał ze względu na problemy z odwzorowaniem godła i znaków państwowych w materiałach elektronicznych i drukowanych. Współczesne możliwości techniczne wymagają stworzenia nowoczesnych załączników do ustawy, jednoznacznie określających m.in. współrzędne polskich barw narodowych, aby wykluczyć dowolność w tym zakresie. Dotychczas nie było żadnego dokumentu, który by te sprawy definiował – wyjaśniło MKiDN w oświadczeniu w tej sprawie.

Ustawa zakłada również przedstawienie wizerunku orła przy zastosowaniu grafiki wektorowej w różnych wersjach, m.in. jednobarwnej, wielobarwnej, samego konturu orła lub cienia orła. Ponadto w koronie orła pojawią się prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy.

- W projekcie przedstawiono propozycję wprowadzenia dodatkowego, obok flagi państwowej, znaku rozpoznawczego dla głowy państwa – Chorągwi Rzeczpospolitej, która obecnie funkcjonuje jako chorągiew sił zbrojnych – poinformował resort. Jest to prostokątny czerwony płat z wizerunkiem orła w obramowaniu wężyka generalskiego.

Jak czytamy w oświadczeniu, „z uwagi na brak dokumentu, który określałby, jak powinien być wykonywany hymn państwowy w zależności od typu orkiestry, projekt podejmuje także kwestię przygotowania partytur, aby wykluczyć dowolne aranżacje „Mazurka Dąbrowskiego”.

- Nowa ustawa ma ułatwić obywatelom poprawne korzystanie z polskich symboli państwowych, a jednocześnie sprecyzuje zakres ich ochrony – zaznacza MKiDN w oświadczeniu.

amk/

Opublikowano: 2018-08-03 10:10

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.