Taniej do stolicy. Od września rusza bilet metropolitalny

Od 1 września mieszkańcy ośmiu gmin otaczających Warszawę będą mogli podróżować taniej do pracy i szkoły. Do biletów okresowych dopłacą lokalne samorządy.

Jak informuje ZTM, od września wchodzi w życie oferta Warszawa+ dla gmin aglomeracji warszawskiej, których mieszkańcy podróżują Warszawskim Transportem Publicznym. Obecnie Zarząd Transportu Miejskiego ma umowy zawarte z ośmioma gminami. Są to: Góra Kalwaria, Józefów, Otwock, Ożarów, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna i Wołomin. Do zainteresowanych samorządów dołączyła również gmina Kampinos, która podjęła już odpowiednią uchwałę.

Oferta Warszawa+ dla gmin aglomeracji warszawskiej funkcjonuje od 4 lat. Teraz zostanie rozszerzona. Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania zakupu biletu metropolitalnego przez gminy i trzy rodzaje biletów: „Bilet Warszawa+1”, „Bilet Warszawa+2” oraz „Bilet Warszawa+3”, w zależności od opcji wybranej przez samorządy.

Skorzystają na tym mieszkańcy metropolii. Tańsze bilety będą mogli nabywać pasażerowie rozliczający się z podatków w gminie, która podpisała porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego. Np. w ofercie Warszawa+3 za bilet 30-dniowy normalny, imienny, ważny w obu strefach biletowych, pasażer zapłaci tylko 120 zł, o 60 zł mniej niż dotychczas. A bilet 90-dniowy ważny w obu strefach, będzie kosztował 330 zł (czyli o 130 zł mniej). Różnicę w cenie pokryje samorząd.

Przedsprzedaż biletów rozpocznie się 14 sierpnia; ich aktywacja możliwa będzie jednak dopiero od 1 września. Pasażerowie będą mogli zakodować bilety na kartach wydanych przez gminy, z którymi ZTM podpisał stosowne porozumienia. Część podstołecznych gmin już rozpoczęła wydawanie kart.

woj/

Opublikowano: 2018-08-09 11:42

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.