Legnica: Wśród liderów rankingu Forbesa

W tegorocznym rankingu miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu, prowadzonego przez prestiżowy miesięcznik gospodarczy „Forbes”, Legnica zdobyła 8. miejsce wśród miast średniej wielkości (od 50 do 149 tys. mieszkańców). Jest ich w Polsce około 80.

Ranking obejmował lata 2015-2017, a więc niemal całą obecną kadencję samorządową.

Organizatorzy rankingu, na podstawie danych zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, przy ocenie inwestycyjnej atrakcyjności miast brali pod uwagę przyrost firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, ilości nowych spółek, upadłości i likwidacji. Wśród miast średniej wielkości Legnica znalazła się na 8. pozycji. Dobrze to świadczy o jej rosnącym potencjale gospodarczym i sprzyjającej przedsiębiorczości polityce samorządu.

W czołówce są: Piaseczno, Przemyśl i Zielona Góra. Legnica wyprzedziła na liście dziesięciu najlepszych Wieliczkę i Tychy.
Pierwsze miejsce w kraju w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców zajęła Warszawa, w grupie od 150 do 299 tys. – Rzeszów, w przedziale od 50 do 149 tys. – Piaseczno, natomiast wśród najmniejszych ośrodków (do 50 tys.) – Lesznowola w woj. mazowieckim.

Jak pisze „Forbes”, ranking skłania do refleksji na temat tworzenia przyjaznej atmosfery dla biznesu, umiejętności samorządowców, łączenia biznesu z nauką i skuteczności wykorzystywania atutów miast.

Opublikowano: 2018-08-30 21:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.