Zawieszony wójt. Prokuratura postawiła zarzuty wójtowi gminy Bielice oraz jej sekretarzowi i skarbnikowi

Iwona Kochel została zarządcą komisarycznym gminy Bielice. Jej wójta, Zdzisława T., prokuratura zawiesiła w czynnościach służbowych. Postawiła zarzuty także sekretarzowi i skarbnikowi.

Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Iwonę Kochel do wykonywania zadań i kompetencji wójta gminy Bielice - w okresie zawieszenia w czynnościach służbowych przez prokuraturę wójta Zdzisława T., ale nie dłużej niż do dnia wygaśnięcia mandatu wójta - poinformowało w czwartek biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

- Pani Iwona Kochel swoją pracę rozpocznie jak najszybciej. Na pilną decyzję osoby upoważnionej w prawie wypłat świadczeń w ramach programów Rodzina 500+ i Dobry Start czeka wiele rodzin w Bielicach. Z pewnością będzie to jedna z pierwszych spraw, jaką zajmie się nowy komisarz gminy - powiedział wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Wójta gminy Bielice, Zdzisława T., Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zawiesiła w czynnościach służbowych – w gminie zabrakło osoby upoważnionej do podpisywania m.in. decyzji o wypłacie świadczeń rodzinnych. - W tej sytuacji powołanie osoby realizującej kompetencje wójta musiało nastąpić jak najszybciej, bo zagrożone było podstawowe wykonywanie zadań własnych przez gminę – wyjaśnił Hinc.

Zdzisław T. złożył zażalenie na postanowienie prokuratury do sądu. Jeśli sąd uchyli decyzję prokuratury o zastosowaniu środka zapobiegawczego, wójt wróci do wykonywania swoich obowiązków. Wójt gminy Bielice, a także jej sekretarz i skarbnik, usłyszeli na początku sierpnia zarzuty związane m.in. z podpisywaniem umów z parabankami.

Pełniący obowiązki wójta Bielic Zdzisław T. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień, skutkujący wyrządzeniem gminie szkody w wielkich rozmiarach. Chodzi o nieco ponad 1,3 mln zł. T. podpisał umowy z parabankami i nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe. T. usłyszał także zarzut związany z przestępstwem korupcyjnym. W związku z jedną z firm wiatrakowych, która postawiła turbiny na terenie gminy.

Z kolei pełniąca funkcję sekretarza gminy Kamelia W., która czynnie współdziałała z wójtem w popełnieniu czynu o charakterze korupcyjnym, usłyszała zarzut łapownictwa.

Natomiast pełniąca funkcję skarbnika Halina B., współdziałająca z T. w wyrządzeniu gminie szkody, usłyszała zarzut przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w związku z innymi przestępstwami.

Z ustaleń śledztwa wynika, że funkcjonariusze publiczni zawarli umowy z parabankami, naruszając szereg przepisów prawa, szczególnie ustawy o finansach publicznych, rachunkowości, prawa zamówień publicznych, przejawiających się m.in. w przekraczaniu limitów zadłużenia przewidzianych w uchwałach Rady Gminy Bielice za lata 2012-2015, prowadzeniu nierzetelnie ksiąg rachunkowych oraz przedstawianiu niezgodnego z rzeczywistością obrazu kondycji finansowej gminy w sprawozdaniach budżetowych i finansowych za lata 2012-2014.

Za popełnienie zarzucanych podejrzanym przestępstw grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Zdzisław T., wójt gminy Bielice, był członkiem PiS. W związku z zarzutami prokuratury został wyrzucony z tej partii – poinformowała w czwartek „Gazeta Polska Codziennie”. Napisała też, że Zdzisław T. to emerytowany wojskowy, absolwent Wojskowej Akademii Tyłów i Transportu im. Woroszyłowa w Leningradzie. Przez wiele lat był członkiem PSL, a kilka miesięcy temu zapisał się do PiS i z tej partii chciał się ubiegać o mandat radnego powiatu oraz fotel starosty.

Bielice są jedną z trzech najbardziej zadłużonych gmin w Zachodniopomorskiem. Według „GPC” Zdzisław T., gdy już nie mógł pożyczać pieniędzy z banków, zaciągał pożyczki w parabankach. Prokuratura uznała, że doprowadziło to do wyrządzenia szkód o wielkich rozmiarach.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP


Opublikowano: 2018-08-31 09:12

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.