Pałac dla mieszkańców. W należącym do gminy pałacu powstanie m.in. wiejski dom kultury i filia biblioteki

W czwartek gmina Polkowice podpisała umowę z wykonawcą na przebudowę pałacu w Suchej Górnej. Po zakończeniu inwestycji znajdzie się w nim m.in. wiejski dom kultury i filia biblioteki.

Przebudowa pałacu będzie kosztować 12,3 mln zł i potrwa 15 miesięcy. Wcześniej swoją siedzibę w nim miała szkoła, ale zlikwidowaną ją ponad 20 lat temu w wyniku jednej z reform oświatowych. Od tego czasu budynek był nieużytkowany. I chociaż były różne pomysły na jego zagospodarowanie, np. dom pomocy, to jednak nie doszły do skutku. Władze gminy zdecydowały więc, że zagospodarują go na cele kulturalno-oświatowe, „ukierunkowane na potrzeby mieszkańców wsi”.

- Powstanie tutaj piękne miejsce – mówi Wiesław Wabik, burmistrz gminy Polkowice. - To jeden z niewielu zabytków w naszej gminie i bardzo się cieszę, że w końcu udało nam się wyłonić w drodze przetargu firmę, która podejmie się realizacji tego zadania. Potrzebowaliśmy aż pięciu przetargów, by w końcu wybrać wykonawcę. Pałac będzie pełnił wiele funkcji. Znajdzie się w nim przedszkole dla mieszkańców obszarów wiejskich, filia biblioteki, miejsce spotkań mieszkańców, konferencji, siedziba Wiejskiego Ośrodka Kultury.

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych gminy Polkowice, ale gmina zamierza starać się jeszcze o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. Z podpisania umowy z wykonawcą bardzo cieszył się radny Adam Trybka, który od wielu lat podejmował liczne starania, aby zabytkowy pałac w Suchej Górnej został wyremontowany. - Dla mnie to bardzo szczęśliwy dzień. Za 15 miesięcy spotkamy się w pięknym obiekcie – mówił radny Trybka.

jmk/

Źródło: UMiG Polkowice


Opublikowano: 2018-09-13 08:01

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.