Dron kontra smog. Szczecin kupi drona do walki ze smogiem

Miasto Szczecin kupi drona, który będzie mierzył poziom szkodliwych substancji w powietrzu - np. przy kominach budynków, których właścicieli podejrzewa się o spalanie w piecach odpadów.

„Temat smogu jest cały czas podnoszony przez mieszkańców w wielu miastach Polski. Na szczęście Szczecin z tym problemem ma relatywnie mało trudności i kłopotów, ponieważ notujemy nieznaczne przekroczenia tylko jednego parametru – PM10. Są to przekroczenia nie stwarzające zagrożenia dla życia i (występujące) tylko 17-19 dni w roku" – powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Zaznaczył jednak, że nie zwalnia to miasta z obowiązku „podejmowania działań proekologicznych".

Magistrat zamierza kupić drona, który od listopada będzie dodatkowo kontrolował jakość powietrza. Wyposażony będzie w czujniki mierzące poziom stężenia szkodliwych substancji, m.in. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.

„Jest to bardzo ważne, ponieważ pomoże straży miejskiej i naszym służbom w analizowaniu dymów wydobywających się z kominów i myślę, że to też pozwoli nam lepiej interweniować i uzyskiwać większą skuteczność w odniesieniu do osób, które te normy naruszają” – powiedział Krzystek.

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Paweł Adamczyk poinformował, że dron będzie mierzył stężenie szkodliwych substancji punktowo i obszarowo.

„Chcemy, aby informacja, gdzie prowadzić kontrole, była informacją precyzyjną, po to, abyśmy mogli skutecznie eliminować przypadki nieprawidłowości” – powiedział Adamczyk. Dodał, że dane z czujników drona mają być przekazywane do aplikacji dostępnej dla strażników miejskich i inspektorów z magistratu.

Oprócz zakupu drona (ma on kosztować około 30-50 tys. zł) miasto ma przeprowadzić kampanię informacyjną dla mieszkańców, w której przypomni, czym można, a czym nie można palić w piecach.

W ramach „Ekopatrolu” na ulicach miasta ma się też pojawić dziesięć skuterów elektrycznych, z których będą korzystać przedstawiciele służb miejskich. Ma to pomóc w szybszej reakcji na działania szkodliwe dla środowiska. Oprócz spalania niedozwolonych materiałów i substancji chodzi także o nielegalne wysypiska śmieci czy niszczenie zieleni.

„Ekopatrol” to element miejskiego programu "Klimat dla zdrowia", który obejmuje między innymi prowadzenie regularnych nasadzeń w mieście i dofinansowanie wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, UM Szczecin

Opublikowano: 2018-10-09 11:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.