Bezpieczne wybory. Powstaje portal informacyjny dotyczący naruszeń w sieci w okresie przedwyborczym

Powstaje portal informacyjny dotyczący naruszeń w sieci w okresie przedwyborczym. Jeszcze w tym tygodniu internetowe narzędzie uruchomić ma Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z zespołami reagowania na incydenty sieciowe Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej.

"Portal powstaje z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego i trzech CSIRT (Computer Security Incident Response Team): Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, NASK" - powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP rzecznik NASK Bartosz Loba.

Jak wyjaśnia, podstawowy cel portalu to "uświadamianie". "Chcemy uświadamiać i pokazywać z perspektywy ekspertów cyberbezpieczeństwa pojęcia i elementy związane z dezinformacją czy innymi zagrożeniami w sieci, które dla użytkowników sieci często nie są tak oczywiste" - powiedział Loba.

Tymczasem - jak dodaje rzecznik NASK - gdy nie jesteśmy świadomi tych zjawisk, bardzo łatwo jest zostać oszukanym. "Dlatego portal ma mieć przede wszystkim walor edukacyjny. Ponadto będziemy poprzez to narzędzie wskazywać ścieżki - gdzie można zgłaszać nadużycia w sieci jak np. phishing czyli wyłudzanie danych czy też nielegalne, niebezpieczne treści" - dodał rzecznik NASK.

"Nie jest to narzędzie wprost walki z dezinformacją, ale raczej edukacji, uświadamiania i prezentacji sposobów reagowania na naruszenia w celu ochrony użytkowników" - podkreślił.

W portalu mamy znaleźć informacje i porady w rodzaju: "Co to jest fake news?", "Jak się nie dać oszukać?", "Jak zweryfikować czy dane konto w sieci jest prawdziwe?", "Jak ustrzec się przed szantażem w sieci?". Incydenty w sieci zgłaszane poprzez portal ocenią eksperci poszczególnych zespołów CSIRT zaangażowanych w projekt.

Loba podkreśla, że problem bezpieczeństwa w sieci jest ponadczasowy, a portal uruchamiany jest teraz, bo "wybory to taki czas, kiedy warto na to zwrócić uwagę szczególnie". "Nasze działania bedą prowadzone w dłuższej perspektywie. Zapraszamy wszystkie zainteresowane instytucje do włączenia się w akcję informacyjną" - zachęca rzecznik NASK.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z Polskim Radiem deklarował, że celem portalu jest ochrona przed "kampaniami dezinformacyjnymi", zarówno na poziomie ogólnokrajowym jak i lokalnym oraz budowanie świadomości. Minister zapewnił, że portal będzie "neutralny politycznie" i ma jedynie mówić jak odróżniać informacje prawdziwą od fałszywej.

js/


Opublikowano: 2018-10-09 11:45

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.