Miasto przyszłości. Duńczycy testują technologie dla miast przyszłości

W Nordhavn - części starego portu w Kopenhadze - Duńczycy testują technologie dla miast przyszłości. Cel to ograniczenie zużycia energii i emisji CO2, a także przejście w całości na energię z OZE.

Firmy, które mają pomysły lub odpowiednie technologie mogą sprawdzić ich działanie w praktyce - na rzeczywistych obiektach budowlanych. W działającym na terenie Nordhavn EnergyLab - rodzaju laboratorium - obecni są renomowani producenci, jak Danfoss czy Rockwool czy startupy, które chcą przetestować jakiś własny pomysł z obszaru smart city. Docelowo dzielnica ma liczyć 40 tys. mieszkańców. Dostępnych rozwiązań jest dużo, ale trzeba próbować połączyć je w spójną całość, po to są takie laboratoria.

Wyzwaniem przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych jest zarządzanie fluktuacjami ich produkcji. Pomocą będzie np. zdalne sterowanie ogrzewaniem i siecią ciepłowniczą, czego dotyczy część testowanych rozwiązań. Obejmują one też gromadzenie i przetwarzanie olbrzymich ilości danych. Wraz z nowymi budynkami powstaje inteligentna sieć elektryczna, połączona z systemem ciepłowniczym i lokalnymi źródłami fotowoltaicznymi. W momencie np. dużej produkcji energii elektrycznej z wiatraków, kiedy jej cena jest niska, automatyka może przełączyć domowy system na ogrzewanie prądem. Oszczędności są znaczące.

Sieć elektryczna od razu jest projektowana pod kątem maksymalnej oszczędności energii i ładowania samochodów elektrycznych. Ładowarki są integralną częścią nowego osiedla. Nawet pojedyncze budynki są wyposażone we własne magazyny ciepła, których można używać m.in. do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej.

Charakterystyczną cechą miejscowego systemu ciepłowniczego jest niska temperatura pracy, rzędu 40 stopni. Dzięki temu można do niego przyłączać różne źródła odnawialne ciepła np. odzyskiwanego z dużych instalacji chłodniczych. Taki system powstaje w miejscowym supermarkecie, ciepło odpadowe z urządzeń chłodniczych sklepu, zamiast zostać rozproszone w powietrzu, będzie wychwytywane i kierowane do systemu ciepłowniczego.

Kopenhaga w 2025 r. chce osiągnąć pełną neutralność, jeśli chodzi o emisję CO2. Cała Dania docelowo zamierza zrezygnować z paliw kopalnych. Już w 2023 r. zużycie węgla w Danii spadnie do zera.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2018-11-08 12:48

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.