PPK dla urzędnika. PFR udostępnił kalkulator, który pozwala obliczyć, ile pracownik odłoży na starość

Średnio 575 zł miesięcznie będzie dostawał z PPK urzędnik samorządowy, który zarabia obecnie 4,7 tys. zł brutto, czyli tyle ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w administracji samorządowej. Polski Fundusz Rozwoju udostępnił kalkulator, który pozwala obliczyć, ile pracownik odłoży na starość.
 
Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych Polski Fundusz Rozwoju udostępnił na stronie https://ppkkalkulator.pfr.pl specjalną aplikację. Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk poinformował na Twitterze, że można tam sprawdzić „na jaką kwotę dodatkowych pieniędzy na emeryturze można liczyć w zależności od wieku, pensji, rodzaju i momentu wypłaty".

Według kalkulatora, 40-letni pracownik samorządowy, który zarabia obecnie 4699,71 zł brutto, czyli tyle ile na koniec 2017 r. wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego, w wieku 60 lat zgromadzi w ramach PPK ponad 80 tys. zł oszczędności.

Zakładając, że zdecyduje się od razu na jednorazową wypłatę 25 proc. tej kwoty, a wypłatę pozostałej rozłoży na 10 lat (120 równych rat) to będzie mógł liczyć na dodatkowe 575 zł brutto miesięcznie z PPK.


Źródło: PFRUstawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

PPK mają dotyczyć ok. 11,5 mln pracowników i zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów po ukończeniu przez nich 60. roku życia. Odkładanie na przyszłą emeryturę będzie dobrowolne i w każdej chwili będzie można z niego zrezygnować lub - odwrotnie - przystąpić do programu.

PPK obejmie także pracowników samorządowych. Administracja publiczna jest jednym z największych pracodawców w kraju. Na koniec 2017 r. w urzędach pracowało ponad 428 tys. osób, z czego w samej administracji samorządowej 256 tys.

Ustawa o PPK wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

mp/

Opublikowano: 2018-11-22 11:25

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.