Bez czternastki. DGP: MEN chce zlikwidować jednorazowy dodatek uzupełniający

Tzw. czternastka dla nauczycieli ma być zlikwidowana – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Pensja nauczycieli ma być powiązana z przeciętną pensją w kraju.

Co roku samorządy na samą tylko czternastą pensję dla gorzej zarabiających nauczycieli wydają ćwierć miliarda złotych. Według gazety w styczniu powinien trafić do konsultacji projekt, zakładający likwidację mechanizmu naliczania średniej płacy pedagogom z samorządowych szkół i przedszkoli.

Utrzymane mają zostać dodatek stażowy, a także wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, trzynastka i nagroda jubileuszowa. Zachowany też będzie wprowadzony niedawno dodatek za wyróżniającą pracę.

Jak pisze DGP, odejście od systemu określania wynagrodzenia średniego to tylko fragment planowanej rewolucji w finansowaniu edukacji. Najważniejsza nowość to coroczne automatyczne podwyżki dla nauczycieli. Warunek? Przeciętna pensja w skali kraju musi rosnąć. Anna Zalewska, szefowa MEN, chce uzależnienia od jej wysokości kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli w ustawie budżetowej.

MEN zaproponuje także nowy podział subwencji oświatowej. Będzie on uwzględniał nie tylko ucznia, ale też liczbę klas i zajęć lekcyjnych.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”


Opublikowano: 2018-11-26 09:52

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.