Przypadkowy adres. Polak z nagrodą w konkursie fotograficznym Komitetu Regionów UE

Dziennikarz i bloger Krzysztof Story z Krakowa znalazł się wśród laureatów konkursu fotograficznego "Moje społeczne miasto", zorganizowanego przez Partię Europejskich Socjalistów w Europejskim Komitecie Regionów.

PES zorganizowała konkurs po raz 11, zapraszając do nadesłania zdjęć ukazujących projekty społeczne i relacje społeczne. Do tegorocznej edycji zgłoszono łącznie 868 fotografii.

Jury przyznało Krzysztofowi Storemu drugą nagrodę. Jego zdjęcie pokazuje stary blok w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) remontowany przez każdego z lokatorów we własnym zakresie. W efekcie stara elewacja z odpadającym tynkiem jedynie w obrębie balkonów jest odmalowana i zadbana. Przy każdym mieszkaniu kolor farby jest inny, przy jednym balkonie widać nawet glazurę ułożoną w mozaikę. Cały blok przypomina kolaż, zainspirowany barwną dzielnicą Lapa w Rio de Janeiro.

"Zrobiłem to zdjęcie podczas pracy nad projektem dziennikarskim. Podróżowałem po Polsce, szukając tego samego przypadkowego adresu w każdym mieście i wiosce. Zebrałem ponad sto historii po to, by udowodnić, że nie ma +zwykłych ludzi+, gdyż każdy ma swoją opowieść. Moim zdaniem to właśnie wyraża zdjęcie. Na jednym zdjęciu mieści się dwadzieścia różnych światów: różnych opinii, wyznań, grup wiekowych i pamięci współistniejących w jednym zwykłym bloku mieszkaniowym" – powiedział Story, odbierając nagrodę.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali ponadto Stefano Scagliarini z Włoch oraz Edina Klein z Węgier.

"Co roku podczas konkursu fotograficznego potencjał twórczy Europejczyków z całej UE wywiera na nas coraz większe wrażenie" – powiedziała członkini PES Babette Winter, przewodnicząca tegorocznego jury konkursu.

Jak dodała, jury postanowiło skoncentrować się w tym roku na trzech kluczowych aspektach miasta społecznego: istotnej roli dialogu międzypokoleniowego, potrzebie inwestowania w mieszkalnictwo socjalne i przewadze kultury nad populizmem.

Nagrodzone fotografie można obejrzeć tutaj

Z Brukseli Mateusz Kicka

kic/


Fot. Krzysztof Story

Opublikowano: 2018-11-27 11:47

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.