Otworzyć dane. Krok po kroku - jak udostępniać dane publiczne w urzędach

Jak udostępniać dane publiczne nie łamiąc przy tym prawa - Ministerstwo Cyfryzacji opracowało praktyczny podręcznik, skierowany m.in. do urzędników samorządowych, w którym krok po kroku prowadzi przez proces otwierania danych publicznych.

Urzędy samorządowe dysponują niezliczoną ilością danych - to m.in. informacje o dochodach, wydatkach, edukacji czy mieszkalnictwie. Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, wyszukiwarki internetowe pokazują mniej niż 10 proc. zawartości internetu, a ponad 90 proc. danych ukrywa się w tzw. deep web takich jak bazy danych czy archiwa, których wyszukiwarki nie indeksują.

Tymczasem dane publiczne to cenny surowiec, wykorzystywany w aplikacjach, produktach i usługach, którego wartość zaczęli doceniać naukowcy i przedsiębiorcy.

"Otwarte dane są kołem zamachowym gospodarki" - mówi cyfryzacji Marek Zagórski. "Mogą z nich korzystać obywatele zainteresowani działaniami państwa, innowacyjne firmy tworzące produkty i usługi oparte na danych, organizacje pozarządowe, naukowcy czy urzędnicy przygotowujący raporty i analizy" - wskazuje.

By jednak z danych publicznych można było skorzystać niezbędne jest ich przystępne udostępnienie. Wszystkie urzędy, które zastanawiają się nad otwieraniem danych albo już to robią i szukają sposobu na usprawnienie swoich działań mogą skorzystać z publikacji MC "Otwieranie danych. Podręcznik dobrych praktyk".

"Ochrona danych osobowych, uwarunkowania prawne lub technologiczne nie powinny stać na przeszkodzie w otwieraniu danych. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji opracowało standardy otwartości danych publicznych dla administracji, które zapewnią właściwe przygotowanie i udostępnianie danych do ponownego wykorzystywania. Obejmują one wytyczne dotyczące: regulacji prawnych, zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony prywatności danych, technicznych aspektów ich udostępniania oraz dostępu do baz danych przez API (interfejs programistyczny aplikacji). Standardy otwartości danych zapewnią wyższą jakość danych udostępnianych przez administrację" - przekonuje MC.

Resort zachęca przy tym samorządy i inne instytucje publiczne, by udostępniając swoje bazy danych korzystały z dedykowanego portalu Dane.gov.pl. W założeniu MC, portal ma być źródłem pewnych i na bieżąco aktualizowanych danych z urzędów i instytucji publicznych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania.

Portal dane.gov.pl jest zasilany otwartymi danymi ponad 100 instytucji. Można tam znaleźć wiele zbiorów gotowych do pobrania i ponownego wykorzystywania, m.in. dot. zdrowia, budżetu, edukacji czy środowiska. Portal cały czas jest rozwijany i wzbogacany o nowe funkcjonalności, a wszystkie zgromadzone w nim dane  można bezpłatnie pobierać i swobodnie wykorzystywać, na przykład w aplikacjach.

js/Opublikowano: 2018-11-28 16:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.